Vlada Kantona Sarajevo nije podržala zaključke UNSA, koji je tražio da se poništi rješenje Inspekcije o novom konkursu za rektora i praktično podrži Tarik Zaimović. Nema pravnog uporišta
Rektoru Univerziteta u Sarajevu i dalje su za vratom i lanac i inspekcija. Rektorski lanac bi trebao skinuti jer je tako zahtijevala Kantonalna inspekcija u Sarajevu. Na inauguraciji novog rektora pripremana je žalba na rješenje sarajevske inspekcije koja zbog niza nepravilnosti u konkursnoj proceduri i tokom izbora traži poništenje inauguracije prof. dr. Tarika Zaimovića.
Nije na Vladi
– Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo nije primilo nikakvu zvaničnu žalbu od Senata Univerziteta u Sarajevu ili Univerziteta u Sarajevu, rekli su nam u Ministarstvu u srijedu.
Prema našim saznanjima, žalba nije stigla ni dan poslije, ali bi uskoro trebala, s obzirom na to da ističe rok od osam dana. Tada će lopta biti na terenu Ministarstva. Prije toga je Senat UNSA šutirao Vladi Kantona Sarajevo.
Naime, instanca je preskočena jer Senat smatra da se treba poništiti rješenje inspekcije, navodno čak i da treba pokrenuti krivični postupak protiv inspektorice koja je izdala rješenje koje se Senatu nije dopalo. Pa su u Senatu zaključili da treba isključiti resorno ministarstvo kao drugostepeni organ, jer bi samim tim priznali i nadležnost inspekcije.
Vlada Kantona Sarajevo je održala sjednicu i ukratko – sve odbila. Podrška za zaključke Senata je izostala jer “nema pravnog uporišta”. Kako je pojašnjeno, sporno je i da o tome uopšte raspravlja Vlada KS-a.
– Izrazili smo svoje nezadovoljstvo zvaničnicima Kantona postupanjem Kantonalne inspekcije u Sarajevu prema UNSA i prije i poslije izbora rektora. Razlozi koje su naveli su pravno neodrživi prema mišljenju pravnika Univerziteta u Sarajevu i konsultiranih eksperata iz oblasti prava. Inspektorica ili inspektor nemaju pravo naređivati Univerzitetu i Senatu šta će da rade, obrušio se na inspekciju sada već ex-rektor Rifat Škrijelj, ponavljajući da je najveće tijelo na Univerzitetu Senat i njemu ne može niko naređivati.
– Senat je zaštićen autonomijom Univerziteta, Zakonom o visokom obrazovanju i Statutom Univerziteta, koji mi doslovce provodimo i poštujemo, poručio je Škrijelj, ne osvrćući se na manjkavosti koje je inspekcija utvrdila.
Kažu, doslovce se provodi ono što je propisano, pa valja napomenuti da po slovu zakona o visokom obrazovanju – prilikom izbora ne smije biti diskriminacije. A bilo je.
Pravna bitka
Upravo je diskriminacija obojila izbor, jer je jedan od dva kandidata, pogađate Zaimović, u trenutku glasanja bio prorektor, pa je imao pravo glasa na sjednici na kojoj se birao novi rektor. Dakle, bio je u prednosti u odnosu na protukandidatkinju. Nije se ni povukao ni izuzeo, jer kako kaže: “Zakonom je utvrđeno pravo da se glasa. Odricanje od tog prava je vrlo složena procedura.” I u samom konkursu, pisali smo, diskriminisani su svi s akademija, a i tadašnji prorektor Zaimović kršio je proceduru ponudama da predstavi program u četiri oka.
Iako je Zaimović zasjeo na čelo UNSA, pravna bitka je tek pred njim. Što se Univerziteta tiče, teško je povjerovati da dekani vjeruju kako su iznad zakona, pa i iznad inspekcija.
oslobodjenje.ba