“E što si bio profesor, bio si”: “Umbrella” traži hitnu reakciju policije zbog prijetnji i poziva na linč Franje Šarčevića

148

Mreža nezavisnih istraživačkih medija “Umbrella”, koje okuplja 13 medija, oštro osuđuje ozbiljne prijetnje koje su posljednjih dana upućene Franji Šarčeviću, predavaču na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu, uredniku online portala Prometej i kolumnisti Fokusa.

Uvrede kojima je izložen su nedopustivi i prijetnje treba shvatiti iznimno ozbiljno i ugrožavajuće po sigurnost i život Šarčevića i njegove porodice. Poruke “E što si bio profesor, bio si. Dolazim profesore”, “Dolazim da ga uklonim sa fakulteta. Ovakvi neće predavati našoj djeci” i “Ovo je profesor na PMF. On predaje našoj djeci. Njemu smeta što svaki Bošnjak i Bošnjakinja moraju njegovati” ne mogu se i ne smiju tumačiti na drugačiji način i zahtijevaju hitnu reakciju.

Posebno zabrinjava što je autor ovih komentara u kojima se poziva na mržnju, linč i protjerivanje sa posla osoba koja obnaša političku funkciju u BiH, a radi se o Admiru Mujanoviću, vijećnik Općinskog vijeća Općine Hadžići. Žalosno je što su se takvom narativu, organiziranoj hajki i huškanju priključili i pojedini mediji koji bi trebali braniti slobodu mišljenja i izražavanja umjesto što manipuliraju izrečenim stavovima.

Povod za napad bio je Šarčevićev autorski tekst pod nazivom „Još jedan besmisleni Dan nezavisnosti“, te kritika upućena gradonačelnici Sarajeva Benjamini Karić zbog njene objave fotografije s djetetom u maskirnoj uniformi i sa zelenom beretkom na glavi.

Ovo, nažalost, nije prvi put da se Šarčević našao na udaru online nasilja, govora mržnje, medijske hajke i prijetnji zbog kritičkog pisanja o aktuelnim dešavanjima u BiH i javno iznesenih stavova koji su, slučajno ili namjerno, ponovo pogrešno protumačeni i iskorišteni u dnevno-političke svrhe.

Stoga, Udruženje Umbrella poziva policijske i pravosudne organe na hitnu reakciju, te očekuje da zaštite Šarčevića i sankcioniraju odgovorne.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Požari u selima Hum i Kotezi kod Trebinja, vatrogasci na terenu

Požar je danas izbio u selu Hum gdje trebinjski vatrogasci brane kuće...

Veliki plan za zapad BiH: Brza cesta od Bihaća do Livna

Predstavnici Unsko-sanskog kantona i Kantona 10 pokrenuli su inicijativu za razvoj cestovnog...

Misimović i Čato se terete da su neosnovano sebi isplatili bonuse i procente od igrača

Direktor FK Borac Dejan Čato i predsjednik uprave Zvjezdan Misimović osumnjičeni su...

Visoko: Muškarac uhapšen zbog prijetnji 33-godišnjoj ženi u Malom Čajnu

Dana 23.07.2026. godine, u 12,45 sati, u mjestu Malo Čajno, od strane...

Policija u Visokom rasvijetlila okolnosti nastanka požara u mjestu Gračanica

Službenici Policijske stanice Visoko su rasvijetlili okolnosti nastanka požara koji se dogodio...

Od 27. jula nove cijene parkinga, garaža i pauk-službe u Sarajevu

Novi cjenovnik usluga parkiranja, korištenja garaža i pauk-službe u Sarajevu počet će...

Haos nakon koncerta Ace Lukasa: Nije se znalo ko koga i čim udara

Masovna tuča u kojoj je učestvovalo najmanje 80 osoba dogodila se sinoć...

Uhapšen 37-godišnjak, pronađene tri laboratorije i droga

Policijski službenici Odjeljenja za borbu protiv zloupotreba opojnih droga, pod nadzorom Kantonalnog...