Edhem Bičakčić novi predsjednik Sabora Islamske zajednice

106

U Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu danas je održana konstituirajuća sjednica novog saziva Sabora Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini.

Za predsjednika Sabora za mandatni period 2022-2026. godina izabran je Edhem Bičakčić, za potpredsjednike Mirza Šabić i Mustafa Gobeljić, dok je za sekretara Sabora ponovo izabran Faruk Hašimović.

Polaganje zakletve
Izboru rukovodstva i radnih tijela Sabora prethodilo je polaganje zakletve. Nakon toga se sabornicima obratio i reisul-ulema Husein-ef. Kavazović. On im je uputio čestitke i poručio da trebaju da časno služe muslimanima koji su ih izabrali.

“Molim vas da svoju predanost i lojalnost ovom časnom tijelu utemeljite na vjeri u Boga, na predanosti dini-islamu, na poštivanju Ustava i na tradiciji našeg institucionalnog organiziranja, kao slobodne zajednice muslimana, u slobodnoj i suverenoj Bosni i Hercegovini. Čuvajmo ovu našu Islamsku zajednicu, jer je ona dragulj koji ne krasi druge muslimanske narode u svijetu“, kazao je reisul-ulema.

Reisul-ulema je u svom obraćanju naglasio kako Islamska zajednica mora biti neupitan zalog jedinstva i zajedništva i da se u Sabor nikako ne unose političke razlike koje u političkom životu mogu da budu poželjne i korisne, te je kroz brojne primjere pojasnio da narod ima veliko povjerenje u svoju Zajednicu.

Ovom prilikom podsjetio je i da Bošnjaci u svojoj domovini stalno žive u prilikama koje im nisu naklonjene. Kaže da se neprestano suočavaju s prijetnjama koje mogu ugroziti mir i dovesti u pitanje teško stečenu slobodu.

Autentičan evropski narod
„Ovo je vrijeme kada treba jasno da kažemo, sebi i drugima, da su životi svakog od nas garancija cjelovitosti, nezavisnosti i suvereniteta naše domovine, kao i slobode i pojedinačnih i kolektivnih prava svakog njenog građanina na svakom pedlju ove lijepe zemlje“, poručio je reisul-ulema Kavazović.

Jasno je istakao da su Bošnjaci samosvojan, autentičan evropski narod. Ističe da je duboko ukorijenjen u evropskom tlu, s evropskim identitetom i tradicijom, ništa manje vrijednom u odnosu na druge evropske narode.

„Mi smo muslimani, sa svojom autentičnom tradicijom življenja islama, u zajedništvu s drugim vjerama i tradicijama. Nas zajedničkom životu, miru i toleranciji, niko ne treba podučavati.

Drugi bi mogli od nas o tome učiti. Mi smo, kao zajednica muslimana, istodobno politički jasno i bezrezervno opredijeljeni za demokratsko sekularno uređenje države. Po načelima modernih zapadnih demokratskih država.

Mi želimo multietničku, multikonfesionalnu modernu državu Bosnu i Hercegovinu, uspostavljenu na principima demokratije i vladavine prava. Želimo da se u takvoj Bosni i Hercegovini poštuju sve religije podjednako, kao i prava svakog čovjeka, na temelju evropskih principa o pravima i slobodama svakog pojedinca“, kazao je reisul-ulema.

Dodao je da se o unutrašnjem uređenju Bosne i Hercegovine trebaju dogovarati naši političari. Ali, kaže da „ono oko čega nema razgovora i nema dogovaranja jeste cjelovitost i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, i njen demokratski i multietnički karakter“.

Dovoljno prijatelja
„Mi vjerujemo da ova zemlja ima dovoljno prijatelja i na Istoku i na Zapadu koji podržavaju ovakva naša opredjeljenja. Odlučno odbacujemo da bilo koji dio ove zemlje pripada bilo kojem narodu ekskluzivno, niti bilo kojoj politici ili ideološkom svjetonazoru.

Svaka njena stopa, svaka rijeka i planina, svaki grad i svaki spomenik kulture podjednako pripadaju svakom njenom građaninu.

Naša vizija Bosne i Hercegovine jeste da Gazi Husrev-begova džamija, Baščaršija, Žitomislići, Samostan u Fojnici, Bobovac, Gošćanski stećak i svi drugi sakralni i kulturni spomenici podjednako pripadaju svim građanima ove zemlje“, kazao je, između ostalog, reisul-ulema.

Nakon konstituirajuće, bit će održana i prva radna sjednica novog saziva Sabora.

Naslijedio Softića
Inače, Bičakčić je na na poziciji predsjednika naslijedio Safeta Softića, SDA-ovog državnog delegata i bliskog saradnika Bakira Izetbegovića.

Bičakčić je poznat kao žustar kritičar politike Izetbegović i njegove supruge Sebije.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Forto za dvije godine imao 62 službena putovanja: Na putovanja potrošeno više od 173.000 KM

Službena putovanja ministra komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edina Forte (Naša...

Bon Džovi zbog zdravstvenih problema prekinuo koncert

Američki rok muzičar Džon Bon Džovi prekinuo je koncert u njujorškoj dvorani...

YouTube prvi put prestigao Netflix po gledanosti

Netflixov model istovremenog objavljivanja cijelih sezona, koji je prije gotovo 15 godina...

Edin i Amra Džeko proslavili 15 godina ljubavi: Emotivna poruka osvojila fanove

Kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko i njegova supruga Amra...

Hrabra Ella samostalno hoda: Ona će biti šampion

Pet mjeseci nakon teške tramvajske nesreće u Sarajevu, u kojoj je jedna...

Vozač iz BiH izazvao nesreću u kojoj je poginulo dijete (4), oglasila se policija

Četverogodišnje dijete poginulo je u teškoj saobraćajnoj nesreći na autocesti A3 kod...

Pucnjava kod Gruda, izrešetana porodična kuća i automobili, napadač u bijegu

Policija u Grudama provodi istragu nakon što je u noći između 23....

Grad VIsoko

Grad Visoko primio tri kandidata na stručno osposobljavanje

Gradonačelnik Visokog donio je odluku o prijemu lica sa završenom visokom stručnom...