Edin Džeko “zabio” protiv Porta

Manchester City, za koji je bh. reprezentativac Edin Džeko odigrao 21 minutu, pobjedom u uzvratnom susretu šesnaestine finala nad Portom od 4:0 (ukupno 6:1) postao je prva ekipa koja se plasirala u narednu fazu Europa lige. Popularnom „dijamantu“ dovoljno je bilo i 21 minuta za gol i asistenciju u ubjedljivoj pobjedi „građana“.

Fudbaleri Porta nisu kako treba ni krenuli sa centra, a na semaforu je stajalo već 1:0. Ukupno devetnaest sekundi bilo je potrebno De Jongu da presječe jedan pas iz zadnje linije, lopta dolazi do Aguera koji je neumoljiv i pogađa Heltonovu mrežu za rano vodstvo Mancinijevog tima za ukupnih 6:1.

Gol na samome otvaranju meča „odsjekao“ je oštricu i poremetio sve taktičke zamisli portugalske ekipe, pa su do kraja poluvremena tek u dva navrata uspjeli ozbiljnije zaprijetiti Hartu koji je bio veoma siguran.

„Dijamant“ je priliku za igru dobio u 69. minuti susreta kada je na terenu zamijenio francuskog reprezentativca Samira Nasrija. Samo sedam minuta, i tek drugi dodir s loptom bio je dovoljan reprezentativcu BiH da matira gostujućeg golmana i udvostruči vodstvo tima za Eastlandsa.

Džekinom golu prethodila je sjajna akcija Silve i Aguera, a Argentinca je nesebično asistirao Edinu koji je udarcem iz prve Cityju trasirao put ka osmini finala. Posao izabranicima Roberta Mancinija do kraja je olakšao Rolando koji je zaradio drugi žuti karton dok su domaći fudbaleri slavili Džekin gol, piše scsport.

Sjajnu večerašnju partiju u dresu Cityja, Španac David Silva, krunisao je golom u 84. minuti na asistenciju Pizzara za vodstvo od 3:0. Totalno razbijanje aktuelnog osvajača Europa liga uslijedilo je u 86. Minuti. Džeko je primio loptu u kaznenom prostoru, dobro se snašao, proslijedio je do Pizarra kojem nije bilo teško pospremiti je u mrežu za konačnih 4:0.

Ovom pobjedom „građana“ bh. napadač Edin Džeko protiv Hulka je „poveo“ sa 2:0, a posljednji „set“ igra se narednog utorka u St. Gallen kada će dva napadača stajati jedan naspram drugog u reprezentativnih dresovima svojih zemlja.

Manchester City će na megdan bolje iz susreta Sporting – Legia koji se igra sutra od 21:00. Prvi susret ovih dvaju timova završen je rezultatom 2:2.