Početna Bosna i Hercegovina Crna Hronika Eko akcija: Kamenolom iznad Donje Jablanice se sručio na naselje

Eko akcija: Kamenolom iznad Donje Jablanice se sručio na naselje

56

Samo na području Jablanice u poplavama i odronima koji su tokom protekle noći pogodili BiH poginulo je 16 osoba, dok su se u Fojnici utopile tri osobe pa se ukupan broj smrtno stradalih popeo na 19, a strahuje se da bi taj broj mogao biti i znatno veći.

“Do sada je utvrđeno da je smrtno stradalo 16 osoba”, naveli su iz MUP-a HNK govoreći o stradalima čija su tijela pronađena u Jablanici.

Jablanica je najteže stradala općina u sinoćnjim poplavama. Po medijskim navodima u naselju Donjoj Jablanici traga se za više desetaka osoba pa se strahuje da je crna bilanca poplava daleko veća.

Srušen je veliki broj kuća, urušene su prometnice, mostovi, čak i željeznička pruga. Traži se smještaj za veliki broj ljudi koji su ostali bez domova.

Promet iz Mostara prema Jablanici je u prekidu, dok su otklonjeni odroni na sjevernim prilazima iz pravca Sarajeva pa se nastradali evakuiraju prema glavnome gradu BiH.

Kamenolom uzrok katastrofe?
Postavlja se pitanje, šta je uzrok ovakve katastrofe u području koje do sada nije pogađano prirodnim nepogodama.

Već duže vrijeme među aktivstima se problematizovala gradnja kamenoloma u šumi iznad Donje Jablanice.

Kamenolom je otvoren nakon rata, a sinoć se nakon obilnih kiša sručio na naselje.

Iz Eko akcije se pitaju da li je gradnja kamenoloma višestruko uvećala broj žrtavai štetu u Donjoj Jablanici.

“U šumi iznad Donje Jablanice, nakon rata je otvoren kamenolom, koji se nakon sinoćnjih obilnih kiša sručio na naselje”, poručuju.

Podsjetimo, u aprilu ove godine je ne tako daleko od ove lokacije, tačnije u mjestu Bijela, došlo do eksplozije u drugom kamenolomu, kada se velika količina stijena i kamenja sručila u vodu.

Tada su zatrpana tri automobila, ali srećom nije bilo žrtava.

Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Heroji iz školskih klupa: Ajnur i Emin dokazali da ljubav i dobrota ne poznaju prepreke

U vremenu kada često slušamo o podjelama i razlikama, iz Osnovne škole...

Sport

Počinje Mundijal 2026 uz Shakiru, Katy Perry i tri spektakla otvaranja

Počinje fudbalska groznica. FIFA Svjetsko prvenstvo 2026. starta danas, i to na...

Visoko

Policija sankcionisala 24 vozača zbog obijesne vožnje

Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona nastavlja sa intenzivnom primjenom Zakona...

BiznisVijesti

Inspekcija najavila pojačane kontrole, i kupcima moguće kazne od 50 KM

Porezna uprava Federacije Bosne i Hercegovine obavještava porezne obveznike da će tokom...

IstaknutoSport

Džeko otvorio dušu pred početak Mundijala: “Ujedinili smo Bosnu i Hercegovinu”

Kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko u emotivnom razgovoru za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Da li je u Kiseljaku i Vitezu zaista zabranjeno javno praćenje reprezentacije BiH?

U proteklim danima u medijima u Bosni i Hercegovini pojavili su se...

Bosna i HercegovinaVijesti

VOJNI BUDŽET OBARA REKORDE: Ministarstvo odbrane BiH planira da potroši više od 2 MILIJARDE KM

Ministarstvo odbrane BiH, koje je najveći budžetski potrošač, ne planira da se...