Početna -Ne Propusti Erdogan: Macronova izjava o islamu je otvorena provokacija

Erdogan: Macronova izjava o islamu je otvorena provokacija

200

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan izjavio je da izjava francuskog predsjednika Emmanuela Macrona o navodnoj krizi islama nije samo nepoštivanje, već i otvorena provokacija.

“Macronova izjava da je islam u krizi, koju je kazao u gradu s dominantno muslimanskom populacijom, prevazilazi klasifikaciju nepoštivanja i otvorena je provokacija”, kazao je Erdogan u obraćanju učesnicima programa Sedmice džamija i vjerskih službenika u Nacionalnom kongresnom i kulturnom centru Bastepe u Ankari.

Macron je u petak najavio kontraverzni plan restrukturiranja islama zbog navodnog islamskog separatizma u Francuskoj, a Edrogan je danas kazao da je bezobrazno govoriti o strukturiranju islama.

Turski predsjednik Erdogan također je kazao da je napadanje muslimana postao najvažniji alat evropskih političara za prikrivanje njihovih propusta i neuspjeha.

Pozivajući francuskog kolegu Macrona da se ne pretvara da je nekakav kolonijalni guverner, već da se odgovorno ponaša, Erdogan je kazao da u mnogim zapadnim zemljama rasizam i islamofobiju štite i sponzoriraju same države.

Erdogan je u obraćanju dalje kazao kako mnogi imaju pogrešnu percepciju da se Uprava za vjerske poslove Turske bavi isključivo džamijama i vjerskim obredima te je dodao kako ta institucija vodi važne aktivnosti i na polju humanitarnog djelovanja, obrazovanja i očuvanja jedinstva nacije.

Erdogan je također kazao kako Turska i svijet prolaze kroz osjetljiv period pandemije COVID-19 u kojem je važno da ljudi poštuju epidemiološke mjere, ali i očuvaju mentalnu stabilnost i optimizam.

On je kazao da je turski narod veliku nadu u bolje sutra dobio viješću o pronalasku rekordnih rezervi plina u Crnom moru, a slične vijesti očekuje i sa istoka Mediterana.

“O ovom periodu smo također dočekali kraj 86-godišnje čežnje i vratili pravi identitet džamije Aji Sofiji. Dovama i suzama radosnicama smo je u julu ponovo otvorili za vjerske obrede. Bila je to jedna od najvećih želja našeg naroda”, kazao je Erdogan.

Erdogan je kazao da je odlukom o vraćanju statusa džamije Aji Sofiji otklonjena još jedna sjenka nad nezavisnošću Turske.

Možda vas zanima

Crna HronikaSvijet

Horor na auto-putu u Mađarskoj, osam poginulih

Najmanje osam osoba izgubilo je život u dvije povezane saobraćajne nesreće koje...

Visoko

Ministarstvo finansija ZDK okupilo predstavnike kantonalnih ministarstava finansija: Programsko budžetiranje ključna tema sastanka

Ministarstvo finansija Zeničko-dobojskog kantona organizovalo je u Zenici sastanak predstavnika kantonalnih ministarstava...

BiznisIstaknuto

Lidlov vlasnik ruši sve rekorde, ulažu milijarde eura, a dio novca stiže i u BiH

Dok građani Bosne i Hercegovine s nestrpljenjem očekuju otvaranje prvih Lidlovih prodavnica,...

Sport

Ibrahimović bez dileme: Navijat ću za Hrvatsku

Zlatan Ibrahimović ponovo je privukao pažnju fudbalske javnosti svojim izjavama i prognozama...

IstaknutoSvijet

Dječaku iz Sarajeva u Beogradu ugrađeno vještačko srce

Tim ljekara Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” i Instituta za zdravstvenu zaštitu...

Bosna i HercegovinaVijesti

Otklonjeni tehnički problemi, nastavljeno redovno izdavanje viza

Zaposleni u Sektoru Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine za informacijsko-komunikacione tehnologije, nakon...

Bosna i HercegovinaVijesti

Već vidljivi rezultati zakona o bahatoj vožnji

Primjena u Bosanskopodrinjskom kantonu ‘zakona o bahatoj vožnji’ pokazuje da nove odredbe...

Ilustracija
Crna HronikaVisoko

Pretres u Visokom: Pronađena droga, municija i digitalna vaga, jedna osoba uhapšena

Dana 11.06.2026. godine, službenici Policijske stanice Visoko, postupajući po Naredbi Općinskog suda...