EU izdvaja 912 hiljada KM za 61 projekt organizacija civilnog društva u BiH

190

Evropska unija je podržala 61 projekt organizacija civilnog društva u Bosni i Hercegovini kako bi se unaprijedio kvalitet života u lokalnim zajednicama i ojačala saradnja između organizacija civilnog društva i lokalnih vlasti. Ukupna vrijednost projekata iznosi 912.000 KM, a realiziraju se kroz Regionalni program lokalne demokratije na zapadnom Balkanu 3 – ReLOaD3, koji provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH.

Evropska unija je kroz ReLOaD3 osigurala između 55 posto do 65 posto sredstava, dok su jedinice lokalne samouprave učestvovale s najmanje 35 posto finansiranja.

Svi projekti su usklađeni sa razvojnim ciljevima zajednica u kojima se provode kako bi se dugoročno unaprijedio kvalitet života stanovništva.

Projekti su odabrani na osnovu javnih poziva provedenih u 13 općina i gradova u periodu od novembra 2025. do aprila 2026. godine.

Prije definisanja tematskih oblasti koje su obuhvaćene kroz javne pozive, u svakoj jedinici lokalne samouprave provedeni su konsultativni procesi sa organizacijama civilnog društva kako bi se osiguralo da odabrane oblasti finansiranja odgovaraju stvarnim potrebama lokalnih zajednica i prioritetima građana.

ReLOaD3 projekt, koji finansira Evropska unija, a implementira UNDP, pomaže građanima da aktivnije učestvuju u donošenju odluka i doprinosi boljoj saradnji između vlasti i organizacija civilnog društva. U Bosni i Hercegovini, ReLOaD3 se provodi u 14 općina i gradova u periodu od februara 2025. godine do januara 2029. godine, saopćio je UNDP u BiH.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Novi način glasanja zbunjuje birače, očekuje se rekordan broj nevažećih listića

S obzirom na uvođenje novih tehnologija u izborni proces glasanje na sam...

Nikola Vasilj zvanično predstavljen u saudijskom Diriyahu

Bosanskohercegovački reprezentativni golman Nikola Vasilj zvanično je predstavljen kao novi član saudijskog...

Vlada ZDK donijela odluku o pokretanju procedure za prijem 105 novih policijskih službenika

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao premijer...

Nesvakidašnji slučaj u BiH: Učeniku prijeti zatvor jer je prepisivao na ispitu

Opštinski sud u Livnu potvrdio je optužnicu protiv A.L. (19), kojeg terete...

SAD ukinuo carine Srbiji, opozicija: Vučić nema nikakve zasluge za ovo

Sjedinjene Američke Države ukinule su carine na uvoz robe iz Srbije, a...

Na zagrebačkom aerodromu policija pronašla 15 kg droge

Zagrebačka policija dovršila je kriminalističko istraživanje nad 32-godišnjom državljankom Španjolske koju sumnjiči...

Hakeri obožavaju ovu postavku na mobitelima, a većina korisnika je ne isključuje

Bluetooth je postao nezaobilazan dio svakodnevice – koristimo ga za slušalice, satove,...

Optužen zbog prodaje vozila na crno, imaju i prepiske sa OLX-a

Osnovni sud u Derventi potvrdio je optužnicu protiv D.V. (31), a terete...