Eurobasket 2013: Srbija, Njemačka, Slovenija i Italija upisale prve pobjede

Reprezentacija Srbije pobjedila je favorizovanu Litvaniju rezultatom 63:56 u okviru susreta grupe B koji se igraju u slovenskim Jesenicama, na početku Evropskog prvenstva u košarci za seniore.

To je jedno od iznenađenja početka Eurobasketa u Sloveniji. Bolja igra izabranika Dušana Ivkovića krunisana je vodstvom od deset poena razlike na kraju prve četvrtine, koja je završena rezultatom 20:10 za Srbiju.

Reprezentacija Srbije tokom druge četvrtine ostvarila je prednost od 14 poena u odnosu na protivnika, a prvo poluvrijeme završeno je rezultatom 33:27 za Srbiju.

Na početku drugog dijela Litvanija je došla do poravnanja, ali do preokreta nije došlo. U posljednju četrvrtinu ušlo se sa deset poena prednosti u korist Srbije.

Najefikasniji pojedinac srbijanske reprezentacije bio je Nenad Krstić s postignutih 20 poena, dok je za reprezentaciju Litvanije 17 poena ubacio Mantas Kalnietis.

U prvim susretima grupe B danas je Crna Gora sa minimalnih 81:80 slavila protiv Makedonije, dok je Bosna i Hercegovina rezultatom 86:75 poražena od Latvije.

Sutra se u grupi B sastaju Srbija – Bosna i Hercegovina, Makedonija – Litvanija i Crna Gora – Latvija.

Košarkaške reprezentacije Njemačke, Slovenije i Italije pobijedile su u večerašnjim utakmicama prvog kola u grupama A, C i D.

U okviru grupe A, Francuska je u dvorani Hala Tivoli u Ljubljani poražena od reprezentacije Njemačke rezultatom 74:80.

Kod Njemačke najefikasniji igrač je bio Benzing s 19, dok je u reprezentaciji Francuske najviše poena postigao Parker, i to 18.

U okviru grupe C, domaćin Slovenija je u dvorani Zlatorog Arena u Celju savladala Češku rezultatom 62:60. Kod Slovenaca najefikasniji je bio Balazić s 11 poena. U reprezentaciji Češke najviše poena postigao Vesely, 17.

U grupi D, Italija je u dvorani Bonifika u Koparu slavila protiv Rusije rezultatom 76:69. U Italiji je najbolji bio Datome sa 25 poena, dok je u redovima Rusa najefikasniji bio Shred koji je postigao 17 poena.