Početna Istaknuto Evo kada bi trebala početi isplata uvećanih penzija u Federaciji BiH

Evo kada bi trebala početi isplata uvećanih penzija u Federaciji BiH

6

Penzioneri iščekuju

Federalni premijer Fadil Novalić je još 22. augusta poslao pismo Vesku Drljači, federalnom ministru rada i socijalne politike, zatraživši da se analizira Zaključak Zastupničkog doma Parlamenta FBiH iz juna u kojem se tražilo povećanje najnižih penzija minimalno pet posto

U kojem procentu i kada će korisnicima najnižih penzija biti povećane penzije, pitanje je koje zanima oko 200.000 penzionera u Federaciji, koliko ih ima najniže penzije, a nakon što je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na posljednjoj sjednici usvojila inicijativu premijera Fadila Novalića o povećanju minimalnih penzija.

Federalna ministrica finansija Jelka Milićević, federalni ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača i Zijad Krnjić, direktor Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje, zaključkom Vlade FBiH, zaduženi su da poduzmu korake i pripreme provedbene akte neophodne za povećanje najnižih penzija koje sada iznose 424 KM.

– Timovi federalnih ministarstava finansija i rada i socijalne politike, kao i Federalnog zavoda PIO imaju zadatak da u roku od mjesec dana pripreme sve neophodno za povećanje minimalnih penzija. Dakle, krajnji rok je mjesec dana, ali poželjno je da oni to učine što prije.


Kada sačine prijedlog, on će ići na Vladu FBiH. Ono što sada možemo konstatovati jeste da je prekratak rok da povećanje penzija dobiju već u novembru sa oktobarskim penzijama. Realno je da povećanje bude u decembru sa novembarskim penzijama – rečeno je za Faktor u Vladi Federaciji BiH.

Dodaju kako je zbog svega rano govoriti u kojem procentu će se povećati minimalne penzije.

Federalni premijer Fadil Novalić je još 22. augusta poslao pismo Vesku Drljači, federalnom ministru rada i socijalne politike, zatraživši da se analizira Zaključak Zastupničkog doma Parlamenta FBiH iz juna u kojem se tražilo povećanje najnižih penzija minimalno pet posto.

Novalić je zatražio od Drljače da se utvrdi da li je zaključak u skladu sa zakonom. Ako jeste, da se sačini konkretan prijedlog realizacije, izvor finansiranja i ponudi na razmatranje Vladi Federacije BiH.

S obzirom da to nikada nije učinjeno, Novalić je inicirao povećanje najnižih penzija na posljednjoj sjednici Vlade FBiH koja je održana 13. oktobra, a što je i prihvaćeno.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

SAD otkrio razloge obustave izdavanja viza i za građane BiH

Sjedinjene Američke Države (SAD) privremeno su obustavile proces izdavanja imigrantskih viza za...

SvijetVijesti

Težak udes u Sloveniji: Vozila u plamenu, saobraćaj u prekidu

Na štajerskom auto-putu (A1), između priključaka Slovenske Konjice i Slovenska Bistrica jug,...

Bosna i HercegovinaVijesti

Zrak i jutros najzagađeniji u Kaknju, opasan za stanovništvo

Prema ranijim prognozama trend lošeg kvaliteta zraka nastavljen je i ovoga jutra...

Crna HronikaVijesti

Golfom pokosio pješaka, ljekar samo mogao konstatirati smrt

Na magistralnoj cesti M6 Stolac – Čapljina (Bobanovo selo) sinoć oko 20...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Slučaj “Viaduct” pada u zaborav, 110 miliona KM otišlo u bespovrat

Slučaj “Viaduct”, koji je građane BiH, tačnije Republike Srpske, “olakšao” za oko...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prognoza do 26. januara: Stiže novi preokret!

Federalni hidrometeorološki zavod objavio je srednjoročnu prognozu vremena za Bosnu i Hercegovinu...

IstaknutoVisoko

Grad Visoko nastavlja snažnu podršku RK Bosni i u 2026. godini

Gradonačelnik Visokog, Mirza Ganić, danas je upriličio prijem za predstavnike Rukometnog kluba...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

EU upozorila: BiH bi mogla na sivu listu, ugrožene i doznake iz inostranstva

BiH je u opasnosti da izgubi priliku da dobije povoljnije uslove za...