Početna Lifestyle Evo zašto je dobro tuširati se hladnom vodom

Evo zašto je dobro tuširati se hladnom vodom

126

Tuširanje hladnom vodom, pokazala su mnoga istraživanja, ima blagotvoran učinak na organizam

Zanimljivo istraživanje provedeno u Njemačkoj pokazalo je da osobe koje se svakodnevno tuširaju dvije minute hladnom vodom rjeđe obolijevaju od prehlade, što je posljedica snaženja imuniteta.

Krvotok: Ukoliko se naizmjenično tuširate toplom i hladnom vodom, poboljšavate rad krvotoka, što je dobro djeluje na krvožilni sustav.

Energija: Svima nam je dobro poznat učinak umivanja hladnom vodom. Također, tuširanje hladnom vodom daje energiju i djeluje okrepljujuće na cijelo tijelo.

Imunitet: Da, zvuči pomalo nevjerovatno, ali istraživanja su pokazala da tuširanje hladnom vodom poboljšava imunitet!

Mršavljenje: Jeste li znali da hladna voda pospješuje sagorijevanje kalorija te tako potiče mršavljenje? Hladan tuš zapravo navodi tijelo da poveća svoju temperaturu, a unutarnje zagrijavanje tijela ubrzava metabolizam i trošenje kalorija.

Ipak, budite oprezni – tuširanje hladnom vodom neka bude postupno kako ne biste izazvali šok tijela ukoliko niste naviknuti na niske temperature vode. Prvo se tuširajte toplom vodom, a zatim je rashlađujte sve dok to možete izdržati.

Možda vas zanima

Konjički klub „Visoko“ najbolji u ekipnom poretku II kola Kupa BiH

Konjički klub „Visoko“ ostvario je odličan rezultat na II kolu Kupa Bosne...

Kordić nakon povratka radnika JP Komunalno: Sve navode o pritiscima moraju ispitati institucije

Mario Kordić oglasio se na društvenim mrežama povodom situacije u JP Komunalno,...

Lana Pudar bez plasmana u polufinale utrke na 50 metara delfin na Evropskom prvenstvu

Najbolja bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar nije uspjela ostvariti plasman u polufinale Evropsko...

Lopov u ranim jutarnjim satima u Srhinju: Odnio kabal, ruksak i patike

Dana 10.08.2026. godine, u 04,00 sati, u mjestu Srhinje, Grad Visoko, od...

U pretresu kuće u Kološićima pronađeno šest ručnih bombi i 50 metaka

Dana 10.08.2026. godine, u vremenu od 20,00 do 20,50 sati, u mjestu...

Bajraktarević ponovo u drugom timu PSV-a, odigrao cijelu utakmicu

Esmir Bajraktarević sinoć je nastupio za drugu ekipu PSV-a, Jong PSV, koja...

Obdukcija pokazala da se pedesetogodišnji Zeničanin M. V. utopio

Obdukcija je pokazala da je muškarac, čije je tijelo jučer ujutro pronađeno...

U BiH temperature do 41 stepen, promjena tek naredne sedmice

U Bosni i Hercegovini i narednih dana preovladavat će stabilno, sunčano i...