Palestinski pokret Fatah, koji predvodi predsjednik Palestinske uprave Mahmud Abas, pozvao je radikalnu grupu Hamas da odustane od upravljanja Pojasom Gaze, saopštio je portparol Fataha Munter el Hajek.
On je naglasio da prisustvo Hamasa sada ugrožava borbu palestinskog naroda za prava i pozvao je tu grupu da razmotri svoj stav i sluša glasove ljudi u Pojasu Gaze.
“Pozivamo Hamas da posluša glas naših ljudi, povuče se sa vlasti u Pojasu Gaze i omogući Palestinskoj upravi i Palestinskoj oslobodilačkoj organizaciji da ispunjavaju svoje dužnosti”, rekao je Hajek.
Hamas je preuzeo punu kontrolu nakon prvih parlamentarnih izbora u Pojasu Gaze. Tada je došlo do razilaženja sa Fatahom, podsjeća TASS.
Tenzije na Bliskom istoku eskalirale su 7. oktobra 2023. godine, kada su militanti Hamasa izvršili iznenadni upad na izraelsku teritoriju i tom prilikom ubili i oteli veliki broj Izraelaca. Izrael je odgovorio napadima na Pojas Gaze i blokadom enklave.