Početna Biznis Federaciji BiH uplaćeno trajno oduzetih 483.699 KM

Federaciji BiH uplaćeno trajno oduzetih 483.699 KM

4

Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom saopćila je da je izvršila uplatu trajno oduzetih novčanih sredstava u budžet Federacije Bosne i Hercegovine.

Iz ove institucije navode da je, u skladu sa nadležnostima utvrđenim Zakonom o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom FBiH, Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom 27. februara 2025. godine izvršila uplatu novčanih sredstava u iznosu od 483.699 KM u budžet Federacije BiH.

Prema informacijama iz Agencije, novčana sredstva su trajno oduzeta presudom Kantonalnog suda u Sarajevu na osnovu optužnice Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo i predstavljaju nezakonito stečenu imovinsku korist pribavljenu izvršenjem krivičnog djela utaja poreza.


Dodaju da će Agencija u narednom periodu nastaviti provoditi planirane aktivnosti koje će doprinijeti realizaciji osnovnog strateškog cilja Agencije, a koji se odnosi na povećanje učinkovitosti svih procesa koji su direktno ili indirektno vezani za proces upravljanja oduzetom imovinom u skladu sa legislativom i dobrom praksom Evropske unije.

“Osiguravajući da imovina koja je nezakonito stečena bude pravilno preuzeta i korištena u skladu sa zakonskim propisima o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom u Federaciji BiH, Agencija ovim postupkom nastavlja da osigurava pravičnost i transparentnost u upravljanju oduzetom imovinom, čime na efikasan način pridonosimo borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije”, ističu iz Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom.


Možda vas zanima

Biznis

Rekordan rast zlata i srebra

Srebro je u petak prvi put probilo granicu od 75 dolara, dok...

BiznisVijesti

Neto dobit Centralne banke BiH skoro 300 miliona KM

Ostvarena neto dobit Centralne banke Bosne i Hercegovine sa 30. novembrom iznosila...

BiznisIstaknuto

Kamiondžije iz BiH i Srbije prijete blokadama granica s Evropom

Udruženja prijevoznika iz Srbije i Bosne i Hercegovine uputila su ozbiljno upozorenje...

Biznis

Lakić potpisao ugovore za uvezivanje radnog staža za 153 radnika

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić potpisao je danas, u...

BiznisIstaknuto

Tri firme iz FBiH su uvezle govedinu i svinjetinu iz Argentine

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić saopštio je danas da je dao...

BiznisVijesti

Kina za tri mjeseca iscrpi naftu iz 8.000 metara dubine

Polje, najveće ultra-duboko naftno nalazište u Kini, pokriva 17.000 kvadratnih kilometara i...

BiznisVijesti

Novi udar na džep građana: Skuplja struja u ovom dijelu BiH od 1. februara 2026. godine

Cijena električne energije za građane u bh. entitetu Republici Srpskoj (RS) od...

BiznisVijesti

Trgovinski deficit FBiH u novembru u 2025. iznosio 781,3 miliona KM

Federacija BiH je u novembru 2025. ostvarila izvoz u ukupnoj vrijednosti 915.555.000...