Početna Bosna i Hercegovina Federalna televizija podnijela krivičnu prijavu protiv BHRT-a, oglasili se advokati: “Kazne su visoke”

Federalna televizija podnijela krivičnu prijavu protiv BHRT-a, oglasili se advokati: “Kazne su visoke”

32

Advokati Federalne televizije Nina Kisić i Goran Dragović kazali su da je ovaj javni servis podnio krivičnu prijavu protiv BHRT-a. Kao razlog su naveli nedavni prekid dijela programa.

Prijave su podnijete u ime Poslovodnog odbora FTV-a protiv Upravnog odbora i Uprave BHRT-a.

“U svojstvu opunomoćenika Federalne radio-televizije podnijeli smo krivične prijave SIPA-i i Tužilaštvu BiH. Radi se o više lica. To su članovi Upravnog odbora BHRT-a – Rajko Radovanović, Valentina Rupčić, Slavko Rolih, generalni direktor Belmin Karamehmedović, Elvir Lemeš, te direktor BHT-a Mario Vrankić i direktor BH Radija Dejan Kerleta. Ono što je jako zanimljivo i bitno – krivična prijava je podnesena i protiv više NN lica. Taj krug lica je izvjesno malo širi od ovih prijavljenih. Mi smo identifikaciju ovih lica koji su učestvovali nesporno u izvršenju ovog krivičnog djela prepustili istražnim organima”, naveli su advokati za FTV.

U prijavi su se odlučili za pravnu kvalifiakaciju zloupotrebe službenog položaja i ovlaštenja te udruživanje radi činjenja krivičnih djela.


“Naravno, istražni organi uvijek imaju mogućnost da eventualno pripišu dodatne pravne kvalifikacije mada je naš stav da ova pravna kvalifikacija upravo pokriva pravno ono što se desilo u konkretnom slučaju. Ono što je meni zapanjujuće – potpuno je neprihvatljivo u jednom društvu na ovaj način postupati prema jednom, čak i privatnom mediju, a kamoli javnom servisu, imajući u vidu, čak i za BiH, konkretno zahvaljujući našim ustavnim odredbama, obavezujuću sudsku praksu Evropskog suda, koja konkretizira pravo i na pluralizam – i izvještavanja, ali i primanja informacija”, kazali su advokati FTV-a.

Naveli su da se ovdje radi o teškom krivičnom djelu, za koje su prepisane visoke kazne.

“Ovdje bismo fokus stavili na zloupotrebu položaja i ovlaštenja. Radi se po svojoj prirodi o teškom krivičnom djelu za koje su propisane kazne u zavisnosti od cenzusa odnosno pričinjene štete – od šest mjeseci do pet godina, u stavu dva to je od jedne do deset godina, a u stavu trećem, ukoliko bi ta šteta bila preko 50.000 KM, najmanje tri godine. Dakle, zaprijećene kazne u konkretnom slučaju su iznimno visoke jer je upravo i zakonodavac prepoznao štetnost po društvo jednog takvog postupanja”, objasnili su advokati.


Možda vas zanima

Visoko

Visoko izdvaja 500.000 KM za poljoprivredu – podrška domaćim proizvođačima

U Gradskoj upravi Visoko je održan sastanak s predstavnicima poljoprivrednih proizvođača, na...

IstaknutoPriče

Supruga otišla i udala se: “Adnan ostao sam s tri djevojčice”

Teška životna sudbina zadesila je Adnana, oca tri male djevojčice, koji je...

SvijetVijesti

Slovenački politički zemljotres: Janša ponovo preuzima kormilo?

Slovenija proživljava jedan od najdramatičnijih političkih preokreta u svojoj modernoj historiji. Iako...

Visoko

U Visokom jutro oblačno, ostatak dana sunčaniji

Danas će u većem dijelu Bosne i Hercegovine prevladavati sunčano vrijeme uz...

Visoko

Raspisan konkurs: Gradska biblioteka Visoko traži novog direktora

Upravni odbor Javne ustanove Gradska biblioteka Visoko, Prijeko bb- Kulturni centar Altindag,...

Smrtovnice

ZVONIĆ (Avdo) SENIJA 18.04.2026. u 18:00 sati

ZVONIĆ (Avdo) SENIJA 18.04.2026. u 18:00 sati

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Saradnja sa dr. Habibovićem rezultirala desetinama uspješnih operativnih zahvata

Kliniku za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu posjetio je...

IstaknutoTehno

AI boom: EU krije podatke pod pritiskom Microsofta, Netflixa …

Microsoft i druge američke tehnološke kompanije uspješno su lobirale kod Evropske unije...