Početna Bosna i Hercegovina Forto: Politika koristi proteste, ne blokirajte državu

Forto: Politika koristi proteste, ne blokirajte državu

31

Kamionski prevoznici u ponedjeljak ujutro započeli su najavljenu blokadu carinskih terminala te pristupnih saobraćajnica, no taj je protest prouzročio je zastoje i na nekim važnim saobraćajnicama unutar zemlje, posebno od Sarajeva ka sjeveru, odnosno prema Hrvatskoj.

Na današnjoj press konferenciji koju je zakazao ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto poručeno je da će se tretman Evopske unije prema vozačima i transportnim kompanijama iz Bosne i Hercegovine promijeniti jedino sa ulaskom Bosne i Hercegovine u EU.

– Položaj transportnog sektora u BiH će se popraviti kada BiH uđeu u EU. Kada se spominje tretman naših vozača u EU, može samo izmjenom Šengena, a Šengen se može izmijeniti ili regionalnom iniciujativom, ili ulaskom BiH u EU. Sve drugo je zamajavanje – kazao je ministar Forto.

Forto je dalje govorio o izmjenama pravilima Šengenskog područja.

– Izmjenu šengena rade sigurnosne službe EU, a mi koji želimo da izmijenimo također s te strane moramo imati te strukture. Kada smo uveli bezvizni režim, u komisiji koja je donijela te materijale bile su naše sigurnosne strukture. Ne bježim od odgovornosti – rekao je Forto.

On se osvrnuo na regionalnu inicijativu koju je, kako je naveo, podržale sve zemlje Balkana.

– Dogovorili smo da ćemo ići regionalno. Pokrenuo sam na međunarodnoj konferenciji inicijativu za regionalni nastup po ovom pitanju. Sve države Balkana su potpisale moju inicijativu – kazao je.

On se osvrnuo na 17 zahtjeva konzorcija Logistika BiH, dodajući da je ministarstvo na čijem je čelu ispunilo 11 zahtjeva, a da je 5 u fazi završetka.

– Od 17 tačaka ministarstvo je ispunilo 11, a 5 je započeto. Jedna jedina koju nismo ispunili je šengenski boravak, a oni znaju da se nije mogla ispuniti – kazao je.

Ministar Forto se osvrnuo na proteste prevoznika navodeći da isti nisu najavljeni pojedinim MUP-ovima.

– Svaki legalan protest podržavamo kada je u skladu sa zakonom. Volio bih da su MUP-ovi obavješteni, MUP-ovi nisu obavješteni. Nema toga, ali ima protesta. Moramo pomoći ovom sektoru. Nijedna minuta čekanja na granici nije do ministarstva komunikacija i prometa BiH. Pozivam Konzorcij Logistika BiH da dođu kod mene za pola sata, spreman sam da vidim šta možemo uraditi, da ubrzamo. Ovo su vrlo egzaktne stvari i javnosti se neće moći pobjeći od odgovornosti – poručio je Forto.

Možda vas zanima

Visoko

Poseban dan za najmlađe: Prvačići svečano dočekani u OŠ „Safvet-beg Bašagić“

U JU OŠ „Safvet-beg Bašagić“ Visoko danas je upriličen svečani prijem nove...

Bosna i HercegovinaVijesti

Turistička agencija iz BiH organizovala put Vučićevih batinaša u Tivat

Političar i aktivist iz Novog Sada Miran Pogačar kazao je da su...

Gradska uprava Visoko / Foto: Visokoin.com
IstaknutoVisoko

Tražite prvo radno iskustvo? Gradska uprava Visoko raspisala javni poziv

JAVNI POZIV za prijem lica sa završenom visokom stručnom spremom na stručno...

IstaknutoSport

Edin Avdić ostat će upamćen i po priči o skraćenom filmu zbog polufinala NBA lige

Edin Avdić preminuo je jučer iznenada u 47. godini života, a vijest...

SvijetVijesti

Šerpa vodič pronađen kako puže prema baznom kampu na Mount Everestu

Šerpa vodič Dawa Sherpa pronađen je živ na Mount Everestu sedam dana...

Automobili

Poslije skoro 50 godina dobila vazdušni jastuk: Lada ne odustaje od Nive

Lada Niva Legend za 2026. godinu dobila je prvi vazdušni jastuk, novi...

Crna HronikaVisoko

Visočanin lišen slobode zbog posjedovanje opojne droge

Dana 03.06.2026.godine, u 10,50 sati, u ulici Ferhatovića, od strane službenika Policijske...

Sport

Zmajevi odradili prvi trening u St. Luisu pred duel s Panamom

„A“ reprezentativci Bosne i Hercegovine danas su odradili prvi trening u St....