Početna Bosna i Hercegovina Forto uputio ozbiljno upozorenje: Bh. aerodromi bi mogli izgubiti licence za rad

Forto uputio ozbiljno upozorenje: Bh. aerodromi bi mogli izgubiti licence za rad

19

Bosanskohercegovački aerodromi bi mogli izgubiti licence za rad, poručio je ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto.

U saopćenju koje je dostavilo Ministarstvo komunikacija i prometa BiH, navodi se kako je Državni komitet za sigurnost civilnog zrakoplovstva danas, na inicijativu predsjedavajućeg Komiteta, Forte, zatražio održavanje tematske sjednice sa predstavnicima aerodroma u BiH u cilju ispunjavanja obaveza iz Programa civilnog zrakoplovstva BiH.

Programom je, između ostalog, propisana i obaveza aerodroma da najkasnije do 18. maja 2025. godine od Granične policije Bosne i Hercegovine preuzmu poslove protivdiverzione kontrole putnika i prtljaga.


Državni komitet je na današnjoj sjednici informiran da je u izvršavanju te obaveze naviše postigao Aerodrom Sarajevo, da su aerodromi u Tuzli i Banjoj Luci započeli aktivnosti, dok Aerodrom Mostar još nije ušao u realizaciju ove obaveze.

Programom sigurnosti je ova obaveza, u skladu sa evropskom praksom i nakon višegodišnjeg odlaganja, predata aerodromima.

– Svjesni smo i gorućeg problema nedovoljnog broja pripadnika Granične policije BiH u kojoj trenutno nedostaje gotovo 750 policijskih službenika, zbog čega svako daljnje odlaganje obaveze preuzimanja KDZ pregleda putnika i prtljaga sa Granične policije BiH dovodi u pitanje obavezu ispunjavanja sigurnosnih procedura na našim aerodromima, zbog čega postoji ozbiljan rizik da naši aerodromi izgube licence za rad, naveo je ministar Forto.


Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Zadovoljni dinamikom radova, ali bez rasvjete: Šta se dešava s kružnim tokom u Visokom?

Kada su 19. juna 2025. godine ministar za prostorno uređenje, promet i...

Visoko

Na ahiret preselio šejh hafiz Zilko-ef. Žolja

Šejh hadži hafiz Zilko-ef. Žolja, poznati imam, kaligraf i muderris kaligrafije, šejh...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Fakultet u BiH pred gašenjem, studentima preporučeno: Prebacite se negdje drugo

Nakon što su se pojavile informacije da bi Nezavisni univerzitet Banjaluka (NUBL)...

SvijetVijesti

Brat Džefrija Epstina prekinuo intervju uživo: “Nije me briga za žrtve”

Mark Epstin, brat Džefrija Epstina tvrdi da će novi izvještaj dokazati da...

Bosna i HercegovinaVijesti

Schmidt dao Amidžiću rok od 24 sata da deblokira novac za izborne tehnologije

Na web-stranici Ureda visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini objavljeno je Autentično...

SvijetVijesti

Njemačka mijenja pravila za vozačku dozvolu

Dok njemačka vlada planira pojeftiniti vozačku dozvolu, stručnjaci strahuju za sigurnost u...

Bosna i HercegovinaVijesti

Konaković: Fantastične vijesti za BiH iz Washingtona

Danas je u organizaciji Nacionalnog vijeća za energetsku dominaciju, u Washingtonu održan...

Visoko

Policija kažnjava vozače ispred pekara u Visokom tokom ramazana

Nakon javne objave vlasnika Obrta – Pekara „Ognjište“ Ammara Genjca, koji tvrdi...