Od 10. novembra stupa na snagu novi sistem ulaska u Evropsku uniju i Schengen za građane država koje nisu članice, uključujući nosioce bh. pasoša.
Osim standardne pasoške kontrole, putnici će biti podvrgnuti uzimanju otisaka najmanje četiri prsta i fotografisanju. Ove mjere su dio EES sistema, koji je uspostavljen u novembru 2017. godine. Skeniranje putnih dokumenata nastavlja se, ali se ukida unošenje pečata u pasoše. Očekuje se da će ove promjene produžiti vrijeme čekanja na granicama.
Na aerodromima će se provjere vršiti po slijetanju, a države članice EU omogućile su uzimanje biometrijskih podataka i prije dolaska do graničnih kućica, čime se želi poboljšati protočnost, javlja Oslobođenje.
EES sistem je uspostavljen kako bi se povezao baze podataka članica EU, spriječio duži boravak od 90 dana u periodu od šest mjeseci, te otežao ulazak kriminalcima i teroristima s lažnim pasošima.
U ljeto 2024. godine planirana je provedba Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), prema kojem će putnici iz zemalja s bezviznim režimom morati aplicirati putem interneta za dozvolu ulaska, uz taksu od sedam eura. ETIAS će zahtijevati da putnici unesu lične podatke, informacije o obrazovanju, zaposlenju, krivičnim osudama, te detalje o planiranom putovanju.
Izuzeci od ETIAS-a uključuju mlađe od 18 i starije od 70 godina, supružnike i djecu državljana EU, kao i osobe s važećom vizom ili boravišnom dozvolom. Također, izuzeci se odnose na odlazak na liječenje ili sahranu člana porodice. ETIAS dozvola vrijedit će tri godine ili do zamjene putne isprave.