Zbog aktuelnih sukoba na Bliskom istoku, koja potresaju globalna tržišta i utiču na cijene nafte, inflaciju i ukupne ekonomske troškove, u manjoj ili većoj mjeri pogođene su i brojne bh. kompanije bilo da su direktno ili indirektno poslovale sa ovim tržištem.
Jedna od njih je i Code Systems d.o.o. Visoko, vodeća kompanija u oblasti industrijske automatizacije, CNC tehnologija i BMS sistema u BiH, koja je izvozno orijentirana na tržišta Saudijske Arabije, Katara, Njemačke, Austrije, Švicarske, Belgije, Italije i Finske.
Prema riječima Fuada Hodžića, direktora kompanije Code System d.o.o. Visoko, nisu obeshrabreni postojećom situacijim, nego naprotiv, najavljuju nove ugovore sa evropskim zemljama i širenje tržišta u EU, ali i na Bliskom Istoku.
„Mada smo nedavno imali otkazivanje dva veoma vrijedna projekta od strane njemačkog partnera i to sve zbog trenutne situacije na globalnom tržištu, ipak, radit ćemo nekoliko novih vrijednih projekata u tekućoj i u 2027. godini“, kaže Hodžić.
Možete li navesti o kojim aktuelnim projektima se radi?
U 2026. godini počinjemo realizaciju značajnog ugovora sa kompanijom Bogle stanztechnik iz Njemačke i selimo proizvodnju u Visoko. Mi sa tom kompanijom intenzivno sarađujemo od 2015. godine, a prvi kontakti datiraju iz 2010. godine. Ovaj ugovor je za nas posebno značajan, jer je dugoročan. Za kompaniju Bogle stanztechnik dugi niz godina razvijamo i proizvodimo sisteme za nadzor i upravljanje štancautomatima (presama), a od ove godine osim proizvodnje sistema, radit ćemo i montažu, implementaciju i testiranje presa u našim prostorima u Visokom, te ih potom vraćamo u Njemačku. Svi radovi će se obavljati u našoj kompaniji u Visokom. Zbog proširenja poslovanja i povećane poslovne aktivnosti, ove godine počinjemo i izgradnju nove proizvodne hale u Visokom vrijedne dva miliona KM.
Planiramo i realizaciju više projekata iz oblasti automatizacije, razvoja vlastitih CNC rješenja, kao i proširenje poslovanja kroz internacionalne projekte. Također, fokus nam je na razvoju tehničkog centra za edukaciju i razvoj kadrova, te uspostavljanju partnerstava na novim tržištima.
Radili ste brojne kompleksne projekte širom svijeta. Na koje ste najviše ponosni?
Jedan od naših najvećih poslovnih ponosa je projekt integracija sistema nadzora i upravljanja pokretnim zidovima (foldable door) u okviru projekta treće proširenje Harema u Mekki u Saudijskoj Arabiji, projektu koji je zahtijevao najviši nivo pouzdanosti i ekspertize.
Taj projekat je posebno impozantan prvo zbog mjesta izvođenja radova Haremi-Šerif, a drugo što se radi o modernim upravljačkim sistemima za pokretne zidove (vrata), koji su vidljivi za sve posjetioce Kabe.
Naš ponos su i projekti gdje smo od ideje do realizacije razvili kompletna rješenja „ključ u ruke“ kao u Švicarskoj, na sofisticiranoj 400 tona ekscentar presi sa pratećim postrojenjima. Kao treći interesantan naveo bih projekat na Pirolitičkim postrojenjima, gdje smo razvili i implementiramo savremeni nadzorno upravljački sistem sa našom partnerskom firmom SGI Technology iz Tešnja, koja proizvodi mašinski dio postrojenja.
Posebno smo ponosni i na projekte modernizacije proizvodnih linija i razvoj specijaliziranih CNC mašina, kao i implementaciju sistema automatizacije u industriji, gdje smo značajno povećali efikasnost i smanjili troškove naših klijenata.

Kompanija Code System iz Visokog ima dugogodišnju tradiciju. U kakvu kompaniju je danas izrasla?
Od male radionice osnovane 1981. godine, Code System je danas izrastao u modernu firmu koja je postala sinonim za najnaprednija rješenja u industrijskoj automatizaciji, CNC mašinama, BMS projektima i softverskim integracijama.
Naše usluge obuhvataju industrijsku automatizaciju (PLC, SCADA, HMI), razvoj i izradu specijalnih mašina, CNC obradu i CNC sisteme, modernizaciju postojećih postrojenja, kao i implementaciju BMS i FMS sistema. Danas smo fokusirani na razvoj naprednih tehnoloških rješenja koja unapređuju proizvodne procese i povećavaju konkurentnost naših klijenata.
Pored domaćeg tržišta, aktivno poslujemo i sarađujemo s partnerima u Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj, Italij, Belgiji i Finskoj kao i drugim zemljama Evropske unije, a trenutno radimo na širenju poslovanja na tržišta Bliskog Istoka.
Koliko Vam znači dugogodišnja saradnja sa svjetski poznatom kompanijom Mitshubishi Electric iz Japana?
S obzirom na to da od 1986. godine aktivno sarađujemo sa svjetskom kompanijom
Mitsubishi Electric iz Japana, danas smo postali njihov oficijelni solution partner. Kompanija Mitsubishi Electric je jedna od vodećih svjetskih prizvođača PLC opreme, SERVO Tehnology opreme i trenutno najnaprednijeg u svijetu SCADA Sistema ICONICS kao i druge opreme za automatizaciju,
Zahvaljujući ovom vidu dugogodišnje saradnje sa kompanijom koja je jedan od lidera na svjetskom tržištu u toj oblasti, dostupna su nam sofisticirana tehničko-tehnološka rješenja, što nam pruža velike mogućnosti za napredak u mnogim oblastima automatizacije.
Šta predstavlja viziju i misiju razvoja kompanije Code System?
Naša misija je pružiti inovativna i pouzdana tehnološka rješenja koja unapređuju industriju i poslovanje naših klijenata.
Vizija nam je postati prepoznatljiv regionalni lider u oblasti industrijske automatizacije i CNC tehnologija, te pouzdan partner na međunarodnom tržištu.

Šta vas još izdvaja od konkurencije na tržištu?
Razlikujemo se po individualnom pristupu svakom projektu, visokom nivou tehničke ekspertize i sposobnosti da ponudimo kompletna rješenja – od ideje do realizacije. Naša fleksibilnost, brzina i posvećenost kvalitetu čine nas pouzdanim partnerom.
Naša rješenja omogućavaju optimizaciju proizvodnih procesa, smanjenje potrošnje energije i povećanje efikasnosti sistema. Implementacijom pametnih sistema upravljanja pomažemo kompanijama da smanje operativne troškove i usklade se sa ESG principima, posebno u segmentima energetske efikasnosti i održivosti.
Na čemu će biti fokus do kraja 2026. godine i šta će biti cilj u narednom periodu?
Naš fokus u 2026. godini je dalji rast i internacionalizacija poslovanja, razvoj vlastitih proizvoda, te jačanje pozicije na regionalnom i međunarodnom tržištu.
Cilj nam je postati jedan od vodećih centara za automatizaciju i CNC tehnologije u regionu.
(Poslovne Novine)




