Početna Bosna i Hercegovina GDJE JE LOGIKA? Zašto građani ne mogu sebi uplaćivati staž na iznos viši od 259,93 KM kako bi imali veće penzije?

GDJE JE LOGIKA? Zašto građani ne mogu sebi uplaćivati staž na iznos viši od 259,93 KM kako bi imali veće penzije?

25

U Federaciji Bosne Hercegovine građani koji to žele imaju mogućnost da sebi uplaćuju staž (dobrovoljno osiguranje). Trenutno je taj iznos 259,93 KM, pa su se pojedini građani obratili redakciji Faktora pitajući zašto ne mogu uplaćivati i više kako bi imali i veću penziju.

– Zašto ja ne bih mogao uplaćivati sebi više novca za staž ako imam, kako bih kada steknem uvjete za penzionisanje imao i veću penziju? To je ono što me zanima jer očigledno je da će sa ovim iznosom i penzija biti minimalna. I također me zbunjuje što mora da im se kod predaje zahtjeva za dobrovoljno osiguranje priloži i ljekarsko uvjerenje! Znamo da se kod zasnivanja radnog odnosa traži ljekarsko uvjerenje, a ovdje je uvjet da niste u radnom odnosu – pita se 60-godišnji Sarajlija.

Pojašnjenje smo potražili u Federalnom zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje.

– Iznos dobrovoljnog osiguranja baziran je na prosječnoj plaći, kao da plaćate doprinos za penzijsko na prosječnu plaću. Za jednu godinu dobrovoljnog osiguranja osiguranik bi pri obračunu penzije ostvario jedan bod.


Dakle, osnovica osiguranja je jedna i bazirana je na prosječnoj plaći. Ove godine iznosi 259,93 KM mjesečno. Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju je naveo da osoba koja nije osiguranik u obaveznom osiguraju može se osigurati na dobrovoljno osiguranje.

Uvjeti su da ima prebivalište na teritoriji Federacije ili Brčko distrikta i da ima opću zdravstvenu sposobnost, ako je starije od 15 godina, a najkasnije do navršene 65. godine, te ako je državljanin Bosne i Hercegovine – navodi Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Upitali smo zašto se kod zahtjeva za uplaćivanje dobrovoljnog osiguranja mora dostaviti ljekarsko uvjerenje.

– Zbog odredbe o općoj zdravstvenoj sposobnosti treba donijeti ljekarsko uvjerenje – rekao nam je Kvesić.

Na uplatu dobrovoljnog osiguranja se odlučuju osobe koje pred odlazak u penziju saznaju da im poslodavci nisu uplaćivali redovno staž i da imaju “rupe” u stažu.


Možda vas zanima

Visoko

Pretežno oblačno vrijeme danas u Visokom uz intervale sunca

U Visokom danas preovladava pretežno oblačno vrijeme uz povremene sunčane intervale tokom...

SvijetVijesti

Vrh beogradske policije povezan je s mafijaškim klanovima: Vučić nudi svoju verziju istine

Srbija je suočena s velikim političko-policijskim skandalom nakon što je otkriveno da...

Bosna i HercegovinaVijesti

Brčko: Uklonjen natpis “Srpska kuća” sa objekta bivše kockarnice

Sa objekta bivše kockarnice u Brčkom danas je uklonjen sporni natpis „Srpska...

Foto: Screenshot YouTube
Visoko

Mladi fudbaleri FK “Čaja” ponovo predstavljaju Visoko na UEFA turniru u Holandiji

Ekspedicija Fudbalskog kluba “Čaja” iz Visokog otputovala je u Holandiju, gdje će...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bivši radnici Krivaje pred zgradom Vlade FBiH, traže rješenja za njihov status

Bivši radnici Krivaje iz Zavidovića danas su se okupili ispred zgrade Vlade...

Bosna i HercegovinaVisoko

Igor Stojanović posjetio Hram Svetog Prokopija u Visokom

Igor Stojanović posjetio je Hram Svetog velikomučenika Prokopija u Visokom, jedan od...

Vijesti

Delić podnio krivičnu prijavu protiv Amidžića zbog širenja mržnje i vrijeđanja Bošnjaka

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike podnijelo je Federalnom tužilaštvu krivičnu prijavu...

Biznis

Nova Klas tjestenina: Kada domaći kvalitet inspiriše vrhunske kuhare

Miris domaće kuhinje često ne dolazi iz komplikovanih recepata, nego iz jednostavnih...