Početna Lifestyle Generacija Z u novom trendu odbacuje tampone i uloške: ‘Sad mi traje samo jedan dan’

Generacija Z u novom trendu odbacuje tampone i uloške: ‘Sad mi traje samo jedan dan’

29

Kome trebaju tamponi i ulošci? Vjerovatno mislite na one koji imaju menstruaciju, ali zapravo djevojke generacije Z promoviraju svijet bez higijenskih proizvoda. Trend se zove “slobodno krvarenje”, što znači da ne nosite ništa što bi upijalo krv dok imate menstruaciju, piše Index.hr.

 

Da budemo još jasniji, radi se o tome da ne koristite apsolutno ništa za blokiranje protoka menstruacije. Trend je postao popularna tema na TikToku, gdje mlade žene dijele svoja iskustva. Mnoge su oduševljene trendom koji smatraju oslobađajućim i, da, pomalo neurednim.

Kreatorica sadržaja Charlee izjavila je da je počela “slobodno krvariti” i, iako je rekla “da zna da je to lud izbor”, dodala je da je to zdravo i da je time uštedjela novac. “Dakle, sva odjeća ti bude krvava?” upitao ju je netko od pratitelja, no ona je ignorirala taj komentar.

Tiktokerica Annette pričala je o svom procesu “slobodnog krvarenja” i rekla da, kada ima menstruaciju, ne izlazi iz kuće. Kaže da hoda po kući s ručnikom. “Slobodno krvarenje jednostavno je nešto drugačije i čini menstruaciju orgazmičkim iskustvom”, navela je.


Popularna influencerica Nayda Okamoto objavila je video na kojem pleše u bikiniju i rekla da je “tiho” krvarila u svom kupaćem. “Hvala bogu da je tamne boje”, dodala je. Žene tvrde da je “slobodno krvarenje” čak promijenilo njihove cikluse.

Kreatorica Hannah postala je viralna kada je izjavila da je, nakon što je prešla na “slobodno krvarenje”, njezina menstruacija bila “lakša nego ikad”. Objava je pokrenula poduži razgovor u kojem su žene ispričale da su otkrile da su im se ciklusi olakšali bez uložaka i tampona.

Druga je ispričala da je, otkad je prestala koristiti tampone, prešla s obilne mjesečnice koja je trajala pet dana na dvodnevno krvarenje. Mnoge su se korisnice složile s njom. Tvrde da im ciklus sada traje samo jedan dan.

Dr. Amy Carmichael rekla je za NY Post da, iako je bilo “intrigantno” čuti da su neke osobe izjavile da su im mjesečnice blaže kada prakticiraju “slobodno krvarenje”, još nema dovoljno dokaza koji bi poduprli te tvrdnje.

Međutim, ona dodaje da je poznato da tamponi ponekad uzrokuju dodatnu bol. “Važno je imati na umu da korištenje unutarnjih menstrualnih proizvoda poput tampona može potencijalno pridonijeti menstrualnim grčevima jer su oni strani objekti u tijelu”, savjetovala je.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Sahranjeni sveštenik Nenad Mitrić i njegova supruga

U Brodu i Derventi danas je dan žalosti zbog pogibije sveštenika Nenada...

Crna HronikaIstaknuto

Optužen za nasilje nad ženom: “Odeš li u policiju, dženaza ti je”

Osnovni sud u Trebinju potvrdio je optužnicu protiv Š.V. (44) iz Berkovića...

Sport

Rukometaši Izviđača u polufinalu EHF kupa

Rukometaši Izviđača plasirali su se u polufinale EHF kupa. Prvak Bosne i...

SvijetVijesti

Iran izveo žestok udar na Haifu: Srušena zgrada, spasioci izvlače ljude

Iran je danas izveo snažan udar na izraelski grad Haifu, pri čemu...

Sport

Džumhur bez plasmana na ATP turnir u Monte Carlu

Najbolji bh. teniser Damir Džumhur nije se uspio plasirati na ATP turnir...

Sport

Esmir Bajraktarević osvojio titulu s PSV-om!

Fudbaleri PSV Eindhovena matematički su obezbijedili treću uzastopnu titulu prvaka Holandije, pet...

SvijetVijesti

Iran: Hormuz ostaje zatvoren dok nam ne nadoknadite štetu!

Hormuški moreuz ponovo će se otvoriti za tranzit tek kada se prihodi...

Biznis

Dva miliona dana bolovanja u FBiH u godini: Ponuđeno rješenje

Prošlo je mjesec dana od kada je predsjednik ESV-a Safudin Čengić najavio...