Godinu dana od ubistva Olivera Ivanovića

33

Lider Građanske inicijative “Sloboda, demokratija, pravda” (GI SDP) Oliver Ivanović ubijen je na današnji dan prije godinu dana u sjevernom delu Kosovske Mitrovice, a do sada nisu otkriveni počinioci i nalogodavci tog ubistva.

Rezultati istrage još nisu objavljeni, iako su zvaničnici Beograda prve informacije obećali dvije nedjelje nakon ubistva.

Miroslav Ivanović, Oliverov brat, rekao je nedavno da ne vidi posvećenost u otkrivanju ubica i da je čvrsto ubijeđen da je to političko ubistvo.

On je rekao da su se iz Beograda i Prištine više puta čule izjave iz kojih se moglo očekivati da se brzo iznesu sva saznanja o zločinu, ali da toga nije bilo, osim što je Apelacioni sud u Prištini, “ako je verovati tome”, iznio nedavno neke detalje kad je ukinut pritvor uhapšenima koji su osumnjičeni da su umiješani u ubistvo.

“Ne tražim detalje ni pouzdane informacije iz istrage već nagovešaj, uverenje da je neko posvećen tome”, rekao je Miroslav Ivanović.

Danas će godišnjicu ubistva Olivera Ivanovića obilježiti Građanska incijativa SDP paljenjem svijeća i polaganjem cvijeća u 10 sati ispred stranačkih prostorija u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice, a u Beogradu će, kako je najavila, njegova žena Milena Popović Ivanović sa sinom zapaliti svijeću u 8.15 kada je ubijen u Hramu Svetog Save.

Organizatori protesta “Jedan od pet miliona” obilježit će godišnjicu ubistva skupom od 18 sati ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, na koji su građane i građanke pozvali da dođu sa svijećama umesto sa pištaljkama, a kojem će se priključiti i aktivisti Lokalnog fronta koji su iz Kraljeva pješke došli do glavnog grada kako bi prisustvovali obilježavanju tog događaja.

Milena Popović Ivanović je rekla da neće prisustvovati tom protestu jer misli da je to “politizacija tragedije”, dok je Oliverov bratanac Aleksandar Ivanović na Twitteru napisao da će njegova porodica doći na protest.

“Važno nam je da se ne zaboravi i da se sazna ko je i zbog čega odlučio da mu oduzme život”, napisao je Aleksandar Ivanović, koji je funkcioner Socijaldemokratske stranke.

Mural sa likom Olivera Ivanovića oslikao je nepoznati autor 13. januara na jednom zidu u Bulevaru despota Stefana u Beogradu uz riječi: “U atmosferi straha se ne živi”.

Oliver Ivanović ubijen je 16. januara, sa više hitaca u leđa, dok je ulazio u stranačke prostorije u sjevernom delu Kosovske Mitrovice.

Možda vas zanima

Sport

Cro Cop odabrao najvećeg borca svih vremena

Rasprave o tome ko je najveći MMA borac svih vremena ne prestaju...

Crna HronikaIstaknuto

Predložen pritvor za pijanog vozača iz čijeg je auta ispao muškarac prilikom slavlja nakon pobjede Zmajeva

Postupajući tužilac Tužilaštva Kantona Sarajevo predložio je Općinskom sudu u Sarajevu određivanje...

Sport

Veliko finale Sportskih igara mladih ispisalo najljepše priče u Sarajevu

Prva smjena Velikog finala 16. sezone Plazma Sportskih igara mladih okupila je...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Na granici zaustavljen voz iz Sarajeva za Ploče, u toaletu pronađeno šest migranata

Nakon polaska iz Sarajeva, sezonski voz Sarajevo – Ploče nekako je ipak...

Gradska uprava Visoko / Foto: Visokoin.com
Visoko

Objavljena odluka: Poznata imena novih volontera u Gradskoj upravi Visoko

Na osnovu člana 30. i 106. Statuta Grada Visoko (“Službeni glasnik Grada...

Bosna i HercegovinaVijesti

Haos u sistemu: UIO poništava 15.000 elektronskih potpisa!?

Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO) ispoštovat će Rješenje Agencije za zaštitu...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nezdrav vazduh za osjetljive grupe u Kaknju

Vazduh je jutros nezdrav za osjetljive kategorije stanovništva u Kaknju, dok je...

SvijetVijesti

Dirljiva poruka iz Gaze Zmajevima i navijačima BiH: Volimo vas i od srca vam hvala

Podrška koju navijači Bosne i Hercegovine pružaju Palestini tokom Svjetskog prvenstva nije...