Početna Svijet Gori 400 hektara šume oko Černobila, radijacija se širi

Gori 400 hektara šume oko Černobila, radijacija se širi

31

U blizini nuklearne elektrane Černobil stotine vatrogasaca pokušavaju spriječiti širenje šumskog požara kako ne bi ugrozio postrojenje te nanovo izazvao širenje radijacije.

Ukrajina je u stanje pripravnosti podigla i rezervne snage Nacionalne garde te policiju, a požar za sada gasi 182 vatrogasca s 34 vozila, javlja RT.

“Situacija oko nuklearke Černobil se pogoršala”, objavio je ministar unutarnjih poslova Ukrajine Arsen Avakov na svojoj Facebook stranici.

Požar je došao na 15 do 20 kilometara od samog postrojenja u kojem je 1986. godine došlo do najveće nuklearne katastrofe u historiji. Riječ je o najvećem požaru koji je pogodio Ukrajinu od 1992. godine.


Iako ministar Avakov tvrdi da je požarom ugroženo 400 hektara šume, predstavnik Greenpeacea Rusije kazao je Radio Moskvi kako je požar oko Černobila katastrofalan te da bi prema satelitskim snimkama mogao zahvatiti područje od čak 10 hiljada hektara.

Prava opasnost dolazi od izgaranja biljaka koje su upile radioaktivne tvari, upozorio je ekolog Christoper Busby.

“Kada se dogodila katastrofa, drveće je apsorbiralo radioaktivne tvari, a ono bilje koje je izraslo poslije apsorbiralo ih je iz zagađenog tla. Kada takvo drveće i bilje izgara, kao da opet imate Černobil. Radioaktivne tvari se oslobađaju izgaranjem i odlaze u zrak, a ljudi ih udišu”, pojasnio je Busby.

Voditelj Zabranjene zone koja obuhvata područje 30-ak kilometara oko nuklearke Vasily Zolotoverkh izjavio je kako su nivoi zračenja za sada normalni dok je područje pod vatrom “relativno čisto”.


Možda vas zanima

Crna Hronika

U kamionu nađeno 38 migranata, krili ih među drvima

Među drvnim sortimentima policija Republike Srpske pronašla je 38 migranata tokom kontrole...

BiznisVijesti

Centralna banka BiH: Povećanje očekivane inflacije za 2026. na 3,40 posto

Martovski krug ankete Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) ukazuje na blago...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Faris Lemeš traži rješavanje problema javne rasvjete u Goruši i Bogošićima

Na 17. sjednici Gradskog vijeća Visoko, održanoj 15. marta 2026. godine, vijećnik...

Bosna i HercegovinaCrna HronikaIstaknuto

Lidija Bradara pomilovala braću nasilnike i osobu koja je napala policajca

Predsjednica FBiH Lidija Bradara u proteklom periodu pomilovala je niz osoba koje...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pravosnažna presuda: RTRS mora platiti BHRT-u 5,4 miliona KM

Viši privredni sud u Banjoj Luci donio je drugostepenu presudu u korist...

Bosna i HercegovinaVijesti

U subotu svečana promocija novih hafiza Islamske zajednice u BiH

U Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu u subotu, 11. aprila, bit će...

Bosna i HercegovinaVijesti

Radončić mora objasniti mnoge stvari vezane za poslovnu saradnju sa Vučićevim režimom!

Narod i Pravda najoštrije osuđuje odluku Fahrudina Radončića, stvarnog vlasnika Avaz-roto press...

MagazinVijesti

Buba Koreli neće u zatvor: Otplatio kaznu

Reper Amar Hodžić (37), poznatiji kao Buba Koreli, izbjegao je odlazak u...