Govor mržnje i podsticanje na mržnju ne smiju ostati bez odgovora

143

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini oštro osuđuje sve oblike govora mržnje i podjela. Takve izjave, uključujući i nedavne islamofobne izjave tokom skupa u Istočnom Sarajevu, osim što potencijalno mogu biti predmet krivičnog gonjenja, produbljuju nepovjerenje, podstiču netrpeljivost i ugrožavaju suštinu suživota koje je Bosna i Hercegovina predano gradila i koje učvršćuje s velikim trudom.

Ovo je odgovoreno Feni iz Misije OSCE-a u BiH na molbu za komentar nedavnih istupa bivšeg predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika na predizbornom skupu u Istočnom Sarajevu.

Na predizbornom skupu Saveza nezavisnih socijaldemokrata, Dodik je kao predsjednik te stranke poručio da Istočno Sarajevo “ne smije dozvoliti dodatnu islamizaciju”, da “nismo ista vjera” i da “niko ne laže gore i više od Turčina”. Dodao je i da se “moramo suprotstaviti velikom muslimanskom nacionalizmu, koji predstavlja reinkarnaciju političkog islama”.

Iz Misije OSCE-a poručuju da govor mržnje i podsticanje na mržnju ne smiju ostati bez odgovora.

“U tom smislu, pozivamo sve nadležne pravosudne i regulatorne institucije, uključujući tužilaštva i Centralnu izbornu komisiju, da djeluju brzo i odlučno, u skladu sa svojim mandatima”, rečeno je.

Iz Misije OSCE-a naglašavaju da javne ličnosti imaju posebnu odgovornost da unapređuju dijalog, razumijevanje i izgradnju povjerenja, a ne da postiču neprijateljstvo i podjele.

“To je naročito važno u trenutnoj izbornoj kampanji za prijevremene izbore u Republici Srpskoj, koja predstavlja priliku za entitetske lidere da predstave konstruktivne planove za budući angažman predsjednika RS-a u skladu s njegovim/njenim ustavnim nadležnostima, a jednako će biti važno i u periodu koji slijedi do opštih izbora 2026. godine”, navodi se.

Ističu da Misija čvrsto stoji uz sve zajednice koje su meta ili su pogođene takvom neprihvatljivom i negativnom retorikom.

“Također, pozivamo sve političke lidere da djeluju konstruktivno i na način koji poštuje dostojanstvo svih zajednica i doprinosi stabilnom, demokratskom i inkluzivnom društvu, u skladu s principima i relevantnim obavezama preuzetim članstvom u OSCE-u, a koje će Misija i dalje promovisati”, poručili su iz Misije OSCE-a u BiH.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Svečani ispraćaj u Karau­li: Konjanici čuvaju tradiciju staru više od 500 godina

Konjanici iz Karaule više od pet stoljeća čuvaju tradiciju odlaska na Ajvatovicu....

SvijetVijesti

Još jedan snažan zemljotres pogodio Venecuelu, EMSC objavio podatke

Novi zemljotres, jačine 4,7 stepeni Rihterove skale pogodio je sjevernu obalu Venecuele...

IstaknutoMagazin

Nastup kontroverzne pjevačice Jelene Karleuše u Sarajevu je otkazan

Nastup Jelene Karleuše koji je trebao biti održan 8. augusta u jednoj...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prošle su 34 godine od “žive lomače” u Višegradu, porodice još tragaju za kostima

Polaganjem cvijeća i obraćanjem predstavnika udruženja, danas će u Višegradu biti obilježene...

SvijetVijesti

Važna obavijest za vozače: U Sloveniji od danas nova zabrana za kamione

S početkom glavnog dijela turističke sezone u Sloveniji su na snagu stupile...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH “narandžasta”, obala Jadrana “u crvenom”: Pripremite se, kreće toplotni val!

Toplotni val koji prethodnih dana odnosi živote širom Evrope, stigao je i...

InternetIstaknutoTehno

Trump ograničava pristup najnovijoj AI tehnologiji

Američka savezna vlada će provjeravati kompanije koje žele pristup najnovijoj tehnologiji OpenAI-ja,...

Sport

Dembele hat-trickom donio pobjedu Francuskoj protiv Norveške

Francuska je savladala Norvešku sa 4:1 u zadnjem kolu grupe I, u...