Početna Visoko Grad Visoko do sada izdvojio preko 160 hiljada KM finansijske podrške JU Centar za djecu i odrasle s posebnim potrebama ZDK-a koja obilježava desetogodišnjicu postojanja

Grad Visoko do sada izdvojio preko 160 hiljada KM finansijske podrške JU Centar za djecu i odrasle s posebnim potrebama ZDK-a koja obilježava desetogodišnjicu postojanja

86

Prigodnim programom u Dnevnom centru Visoko, danas (četvrtak, 5. septembar) je započelo obilježavanje desetogodišnjice postojanja i rada JU Centar za djecu i odrasle s posebnim potrebama ZDK-a.

Brojni gosti i prijatelji su uveličali događaj i veoma važan jubilej ove Ustanove, koja je, kako je istaknuto, svjetionik koji obasjava sve životne pravce.

Ernad Metaj – direktor Ustanove, koji se na ovoj funkciji nalazi od mjeseca februara tekuće godine, javnost je podsjetio da briga za djecu i odrasle s posebnim potrebama na području ZDK-a traje i znatno duže od proteklih 10 godina.

Istakao je neizmjernu zahvalnost svojim prethodnicima, a posebno uvaženim gostima iz Njemačke, Georgu Šilu i Andreasu Šonemanu, kao i Ambasadi Savezne Republike Njemačke, koji su od samoga početka podržali projekat, za čiju su, podsjetio je, realizaciju uz sinergiju sa nivoima vlasti, upravo oni najzaslužniji.

Metaj je poručio i da ZDK ima jedan od najboljih modela za brigu o ranjivim kategorijama stanovništva ove vrste u Bosni i Hercegovini, koji je potrebno dodatno unaprijeđivati stvaranjem boljih uslova za rad i funkcionisanje kako bi djeca i odrasli s posebnim potrebama u svakom trenutku imali adekvatne brigu i njegu.

Uručene su i brojne zahvalnice sponzorima, predstavnicima medija te predstavnicima svih nivoa vlasti bez čije podrške ne bi bilo moguće realizirati željene zamisli. Saradnja sa visočkom Gradskom upravom posebno je akcentirana kao kontinuirana i besprijekorna.

Gradonačelnik Mirza Ganić je istakao zadovoljstvo činjenicom što Visoko ima jednu ovakvu Ustanovu, odnosno Dnevni centar koji djeci, ali i roditeljima olakšava svakodnevnicu i omogućava im priliku za druženje i socijalizaciju.

Veoma je bitno, dodao je, da djeci i odraslim osobama s posebnim potrebama konstanto treba sistemska pomoć, kako bi Ustanova i dalje mogla da opstane i da se razvija u svim segmentima.

Podsjetio je na podatak da Grad Visoko do prije četiri godine, odnosno prije njegovog dolaska na mjesto gradonačelnika, nije uopće izdvajao finansijska sredstva za podršku ovoj Ustanovi, a da je danas situacija bitno drugačija, odnosno da je svake godine tokom njegovog gradonačelničkog mandata Grad Visoko izdvajao preko 40 hiljada KM, što znači da je do sada izdvojeno preko 160 hiljada KM finansijske podrške.

Ganić je poručio da Grad Visoko u narednom periodu namjerava da poveća finansijska sredstva podrške kao još jedan u nizu dokaza da je vlast u Visokom posebno osjetljiva i da će uvijek pružati podršku najrazličitijim kategorijama građana.

Brojne i sveobuhvatne aktivnosti obilježavanja desetogodišnjice JU Centar za djecu i odrasle s posebnim potrebama ZDK-a će biti nastavljene uz stvaranje novih nezaboravnih i sretnih uspomena s ciljem dostojanstvenog života i socijalne pravde za sve kategorije stanovništva.

Slaven Mirković visoko-rtv.ba

Možda vas zanima

Najveća željezara iz Afrike dolazi u BiH, velika prilika za domaće kompanije

Međunarodni generalni BH sajam privrede ZEPS 2026 ugostiće najveću privrednu delegaciju iz...

Preminuo otac Lionela Messija

Prema pisanju argentinskih medija, Jorge Messi preminuo je u bolnici u Rosariju...

DŽAFIĆ (Mujo) ALMINA 08.08.2026. u 18:00 sati

DŽAFIĆ (Mujo) ALMINA 08.08.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Vučić sa Zelenskim: Ja ne vjerujem u EU

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u subotu je ispred Palače Srbija dočekao predsjednika...

Teška saobraćajna nesreća u Ilijašu: Teretno vozilo udarilo 75-godišnjeg biciklistu

U naselju Donja Misoča kod Ilijaša u petak je došlo do teške...

Na području Kladnja izgorjelo oko osam hektara šume

Vatrogasne jedinice na području Tuzlanskog kantona u proteklom periodu imale su više...

Milionska rekonstrukcija, a asfalt već oštećen u Visokom

U Visokom je 5. jula 2025. godine zvanično otvoreno gradilište na dionici...

Put prema Neumu potpuno blokiran zbog lančanog sudara

Saobraćaj na magistralnoj cesti Stolac-Neum, kod mjesta Udora, obustavljen zbog nezgode, saopćeno...