Kreševski građanski pokret i neformalna grupa građana Poriče iz Bugojna organizirali su press-konferenciju na kojoj su ponovo pozvali Ministarstvo privrede Srednjobosanskog kantona da raskine koncesioni ugovor za kamenolome Rastovice i Krčevine u Kreševu i za planirani kamenolom u Bugojnu zbog niza nepravilnosti koje su uočili. Naime, Opštinsko vijeće izdalo je firmi Kvatro saglasnost za pokretanje radova za kamenolom koji se nalazi 70 metara od prve kuće, a otprilike 100 metara od samog naselja, što ugrožava tamošnje stanovništvo.
Iz Građanskog pokreta i Neformalnog udruženja građana Kreševa i Bugojna tvrde da firma Kvatro nema osiguranih dodatnih dozvola i odobrenja. Tvrde da bi kamenolom ugrožavao zdravlje mještana prašinom koja bi dolazila s kamenoloma.
Bakir Morić, član Neformalnog građanskog pokreta Poriče Bugojno:
„Opštinsko vijeće i načelnik Hašim Ajkunić su prekršili mnoge zakone po pitanju davanja ove dozvole. Znači, ništa nisu ispoštovali. Nema saglasnosti mještana, što je prvo trebalo biti urađeno.“
Firma Kvatro dobila je odobrenje i od Ministarstva privrede Srednjobosanskog kantona, navode iz Kreševskog građanskog pokreta, uprkos tome što nisu imali nijednu dodatnu dozvolu, a stanovništvo i okolina su ugroženi.
„Tu su, znate, i dva izvora kojim se napajaju mještani Porića. Tu je ribnjak jedan, isto, znači, oni bi ugrozili tu i prirodu nas mještane“, kaže Bakir Morić.
Kreševski građanski pokret ogorčen je idejom o otvaranju kamenoloma. Hitno traže raskid koncesionih ugovora za kamenolom u Kreševu i planirani kamenolom u Bugojnu za koje smatraju da su nezakonito potpisani.
Davor Nujić, član Kreševskog građanskog pokreta:
„Prvo, kamenolom je u vodozaštitnoj zoni. Sljedeće što bih naveo kao problem je neplaćanje koncesije. U zakonu recimo stoji da tri uzastopna mjeseca, ako se ne plati koncesija da se ugovor smatra ništavnim. Međutim, mi imamo preko 170 hiljada maraka duga za koncesije do sada. Ali, kamenolom i dalje radi.“
Ovim putem i Kreševski građanski pokret i Neformalno udruženje građana Bugojno žele upozoriti Vladu Srednjobosanskog kantona na nepravilnosti koje čini Ministarstvo ovim kamenolomima, da djeluju što prije, da se raskinu ugovori ili da se naplati koncesija, što bi bilo bolje i za Vladu i investitora.