Početna Bosna i Hercegovina Građanima Bosne i Hercegovine prijeti glad

Građanima Bosne i Hercegovine prijeti glad

45

Najavljena poskupljenja hljeba i pekarskih proizvoda, a kojima je već prethodilo poskupljenje ulja, samo su uvod u seriju poskupljenja svih osnovnih životnih namirnica.
Najavljena poskupljenja hljeba i pekarskih proizvoda, a kojima je već prethodilo poskupljenje ulja, samo su uvod u seriju poskupljenja svih osnovnih životnih namirnica koje građani Bosne i Hercegovine neće moći ispratiti i koji će ugroziti njihovu egzistenciju, naveli su iz Saveza samostalnih sindikata BiH

“Ovisnost naše zemlje od uvoza pšenice (uvozimo 80 posto potrebne pšenice), maćehinski odnos nadležnih prema domaćoj poljoprivredno-prehrambenoj proizvodnji, nepostojanje robnih rezervi, te poskupljenje pšenice na globalnom nivou u iznosu od 23 posto, međunarodnog transporta (cijena prijevoza kontejnera proizvoda iz Kine umjesto 800 američkih dolara sada košta 9.000) i nafte, doveli su nas u poziciju da ćemo do kraja godine biti suočeni i sa nedostatkom osnovnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i sa enormno visokim cijenama proizvoda koje budemo imali u našim prodavnicama”, navodi se u saopštenju.


Savez samostalnih sindikata BiH već mjesecima poziva nadležne da zaštite domaće proizvođače, preusmjere novac iz raznih fondova i donacija u poljoprivredu i time osiguraju proizvodnju proizvoda koji će zadovoljiti najveći dio potreba građana BiH.

“Upozoravali smo da se mora iskontrolisati rast cijena osnovnih životnih namirnica, a sve s ciljem da se zaštite radnici, njihove porodice, penzioneri i druge ugrožene skupine, ali i svi građani Bosne i Hercegovine. Krajnji je momenat da se fokus nadležnih prebaci na iznalaženje načina kako da se otkupe svi viškovi poljoprivrednih proizvoda od domaćih proizvođača, napune robne rezerve i na taj način spriječi crni scenarij koji nam, bez adekvatne i brze reakcije nadležnih, definitivno slijedi”, upozoravaju iz Saveza samostalnih sindikata BiH.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Cijene su totalno lude: Da li bi ste platili 40 KM za kilogram trešanja?

Cijene trešanja na zagrebačkim pijacama opet su šokirale kupce, pišu hrvatski mediji....

Crna Hronika

Oglasila se banjalučka policija o smrti Bobana Kusturića

Policija je prijavu o pronalasku tijela Bobana Kusturića (52), načelnika Uprave za...

Visoko

Maj u znaku ranog otkrivanja melanoma: Besplatni pregledi kože u ZDK

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), u saradnji sa Ministarstvom...

Sport

Zrinjski lovi četvrti, Velež svoj drugi trofej Kupa BiH

U Mostaru se danas od 18.00 sati igra prva utakmica finala Kupa...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Faris Lemeš traži hitne mjere: “Sigurnost građana nema alternativu”

Na 18. sjednici Gradskog vijeća Visoko, održanoj 29. aprila 2026. godine, vijećnik...

IstaknutoVisoko

Na današnji dan: Visoko dočekalo Tita – historijski trenutak koji se ne zaboravlja

U Visoko, maj 1971. godine ostao je upisan kao jedan od najznačajnijih...

SvijetVijesti

Moćno oružje od kartona: Dron od 2.000 dolara izluđuje radare (VIDEO)

Dronovi su se pokazali izuzetno korisnima u ratnim sukobima, no njihova je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pronađen mrtav šef Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a RS Boban Kusturić

Boban Kusturić (52), načelnik Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a RS, pronađen je mrtav...