Grijanje na struju bit će preskupo

131

Drastična poskupljenja peleta, ogrjevnog drveta, uglja i drugih energenata prisilila su građane da sve intenzivnije razmišljaju kako se ugrijati tokom zime, a sudeći po velikoj potražnji za klima-uređajima, radijatorima, grijalicama, izgleda da se struja čini kao najprihvatljivija opcija.

Međutim, iz „Elektroprivrede BiH“ (EPBiH) za “Avaz” kažu da već prate potrošnju i da ostaju pri upozorenjima da će struje biti, ali ne za zagrijavanje prostora, i da građani dobro razmisle prije nego što krenu u takve investicije.

Zato je u pripremi model po kojem će cijena struje za prosječnu potrošnju ostati ista, dok bi ona prekomjerna bila dvostruko skuplja.

Direktor EPBiH Admir Andelija pojašnjava da će građani koji se žele grijati na struju najprije morati platiti povećanje priključne snage u svom domaćinstvu.

Priključna snaga je količina energije koju potrošač u momentu može koristiti, a u slučaju prekomjerne potrošnje limitirano brojilo ih isključuje sa sistema. Rješenje je smanjiti potrošnju ili povećati priključnu snagu, a prelazak sa 4,2 na 10 kWh, potrebnu za grijanje, koštao bi 1.334 KM.

– Ako na to dodamo duplo veću cijenu energije za grijanje onda će grijanje na struju biti preskupa investicija. Dakle, cijena struje za prosječnu potrošnju do nekih 300 kWh ostat će ista, dok će cijena preko toga biti dvostruko i više skuplja. Na taj način bismo zaštitili prosječne potrošače, da ne trpe oni koji se ne griju na struju, ali i EP BiH i rudnike – ističe Andelija.

Andelija kaže da je EP BIH zadržala dosadašnje cijene toplotne energije iz termoelektrana za Tuzlu, Lukavac i Kakanj, te da Vlada FBiH subvencionira oko 70.000 kupaca iz ugroženih kategorija stanovništva sa 100 KM do Nove godine. Zato očekuje da i niži nivoi vlasti urade isto, da Kanton Sarajevo i Zenica subvencioniraju cijenu plina, te da i druge sredine pomognu ugroženima u nabavci energenata za zimu.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Kantonalna bolnica Zenica se oprostila od doktorice Melihe Čaušević

Menadžment i kolektiv Javne ustanova Kantonalna bolnica Zenica izražavaju duboko žaljenje povodom...

Nezapamćena tragedija bh. planinarstva: Ovo su imena učesnika ekspedicije na Elbrus

Prema dosad potvrđenim informacijama, tragediju su preživjeli Haris Adilović i Kemal Vidimlić,...

Na Elbrusu je bilo nekoliko planinarskih ekipa iz BiH, čekaju se zvanične informacije

Ruskim i bh. medijima proširila se vijest da su na planini Elbrus...

Rambo Amadeus oduševio publiku na Festivalu kulture ‘Slovo Gorčina’ u Stocu

Crnogorski glazbenik Antonije Pušić, poznatiji kao Rambo Amadeus, održao je koncert u...

Nakon navoda o tragediji na Elbrusu oglasio se Konaković: U kontaktu smo s Ambasadom u Moskvi

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je da je...

Oko 60 turista otrovano nakon kupanja u bazenu

Oko 60 gostiju jednog hotela u Andaluziji završilo je u bolnici nakon...

Tarik Prusac, osumnjičeni za ubistvo Elme Godinjak, izvršio samoubistvo u KPZ Igman

Prema pisanju domaćih medija, Tarik Prusac, koji je osumnjičen za ubistvo supruge...

Novi način glasanja zbunjuje birače, očekuje se rekordan broj nevažećih listića

S obzirom na uvođenje novih tehnologija u izborni proces glasanje na sam...