Početna Svijet Havarija u luci Ploče, tanker pun nafte udario u dok

Havarija u luci Ploče, tanker pun nafte udario u dok

31

Zbog havarije broda “STI Poplar”, koji plovi pod zastavom Maršalovih Otoka, u luci Ploče upitna je opskrba naftom i derivatima čitave Dalmacije.

Tanker koji je u sebi imao oko 27 tisuća kubika nafte udario je u pristanište, survavši u more dio doka i aparaturu za iskrcavanje nafte i plina, koji su potonuli. Ono što je ostalo od doka, cijevi i uređaji za iskrcaj nafte, također su oštećeni i nisu trenutačno za upotrebu.
Šteta se, tvrde stručnjaci, mjeri u milijunima eura, piše Slobodna Dalmacija.

Budući da je pristanište uništeno, na čekanju su drugi brodovi koji ne mogu prići pločanskoj luci i iskrcati terete. “Petrolov” veliki brod čeka vani na otvorenom moru, ali naftu ne može iskrcati jer je dok uništen. Što će biti s tim teretom, nitko ne zna. Hoće li brod uspjeti iskrcati naftu u nekoj drugoj luci, također je nepoznanica, a očekuje se dolazak još nekoliko brodova nakrcanih naftom i derivatima, koji voze prema luci Ploče.

Kako je velika potražnja za naftom ne samo u Hrvatskoj nego i Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, lučka skladišta su prazna i takva će ostati neko vrijeme. Distribuciju nafte preuzimaju skladišta u Solinu i Rijeci.

I brod je nakon udara prilično oštećen te je izvučen na sidrište. Na svu sreća, nije probijen jer su tone nafte mogle iscuriti u more. Bila bi to ekološka katastrofa nesagledivih razmjera u pločanskom akvatoriju.

“Preko suda je brodu izrečena mjera zabrane isplovljavanja dok god ne polože novac za naknadu pričinjene štete”, rekao je ravnatelj Lučke uprave Ploče Tomislav Batur.

S druge strane, Lučka kapetanija je zabranila upotrebu veza dok se sve ne sanira, Lučka uprava je upravitelj veza i obale i dužna je izvršiti kompletnu sanaciju, rekao je Batur, naglašavajući da su već angažirani stručnjaci koji ispituju sadašnje stanje te se uskoro očekuje izrada projekta sanacije.

Međutim, to bi moglo potrajati i nekoliko mjeseci.

“U ovom trenutku ne možemo točno reći vremenski rok sanacije”, kazao je Batur, koji tvrdi da se šteta procjenjuje u milijunima eura.

Epilog havarije je da brodovi do daljnjega neće moći iskrcavati naftu u luci Ploče. Razmatraju se i neka privremena rješenja prema kojima će se tankeri iskrcavati u Splitu ili Rijeci, zbog čega je realno očekivati i poremećaje na tržištu derivata u Hrvatskoj.

Iz Ine su poručili da se opskrba tržišta odvija redovno iz ostalih Ininih skladišta.

Možda vas zanima

BiznisIstaknuto

Radnici zeničke Željezare na koljenima, može li se spasiti ono što je ugašeno?

Radnici Nove željezare Zenica, nakon što su prekjučer počeli proteste ispred upravne...

Biznis

Potpisan kolektivni ugovor u FBiH: Satnica ne može biti niža od 6.37 KM

U Gračanici je danas, 3. juna, potpisan Kolektivni ugovor o pravima i...

Sport

Navijač dobio odobrenje FIFA-e: Ljiljani će se vijoriti na utakmicama BiH

Navijač Sanel Babić dobio je zeleno svjetlo od Svjetske fudbalske asocijacije (FIFA)...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK prijavljuje Snagu naroda tužilaštvima zbog masovnih falsifikata potpisa

Političkom subjektu “Snaga naroda – Ramo Isak” odobreno je učešće na predstojećim...

IstaknutoSvijet

Najkrvaviji napad od početka rata, Međunarodni aerodrom u Kuvajtu razoren

Ministarstvo odbrane Kuvajta ranije danas je potvrdilo da je Međunarodni aerodrom Kuvajt...

Crna HronikaIstaknuto

Državljanin BiH među osumnjičenima za šverc tona duhana i više milijuna cigareta

Uskok je nakon policijske prijave pokrenuo istragu protiv deveteročlane međunarodne skupine koju...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK odbio prijavu Snage naroda za državni nivo zbog krivotvorenih potpisa

Centralna izborna komisija BiH je danas nastavila postupak ovjere prijava političkih subjekata...

Crna HronikaIstaknuto

Žena u Zavidovićima izbodena nožem, napadač uhapšen

Dežurni medicinski tehničar Službe hitne medicinske pomoći Zavidovići prijavio je jučer u...