Početna Bosna i Hercegovina Helikopter OSBiH dejstvovao na požarištu kod Žepča, najavljeni novi preleti

Helikopter OSBiH dejstvovao na požarištu kod Žepča, najavljeni novi preleti

17

Helikopter Oružanih snaga Bosne i Hercegovine dejstvovao je danas poslijepodne na požarištu južno od Žepča, kao podrška Profesionalnoj vatrogasnoj jedinici i Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Žepče – potvrdio je Feni direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona Džavid Aličić.

Da su helikopteri OSBiH u još jednoj humanoj misiji potvrdio je danas i svojom objavom na društvenim mrežama ministar odbrane BiH Zukan Helez.

– Ovaj put gase požar u Žepču. Odmah po odobrenju Predsjedništva BiH, izdao sam naredbu da helikopteri OSBiH krenu u misiju gašenja požara u Žepču. Požar u Žepču je aktivan već neko vrijeme i prijeti da ugrozi kuće u naselju Željezno Polje. Zbog nepristupačnog terena, angažman helikoptera OSBiH će biti od presudnog značaja za gašenje ovog požara. Ponosan sam na Oružane snage BiH, ponosan na helikoptersku posadu – napisao je ministar Helez.


Direktor KUCZ ZDK istakao je kako je jedan helikopter dejstvovao poslijepodne, od 15 do 16 sati, nakon čega se vratio u svoju bazu u Sarajevu, kako bi natočio gorivo.

– Helikopter je u tih sat vremena imao desetak naleta, nakon čega je morao točiti gorivo. Imali smo najavu da će nakon 18 sati doći dva helikoptera, ali navodno je jedan hitno morao na požarište u Mostar pa nismo sigurni da li će ponovo doći jedan ili dva. Uglavnom, još se čeka povratak helikoptera, a do tada požar gase pripadnici PVJ i DVD Žepče, Šumarije Žepče i građani. Požar još nije stavljen pod kontrolu, ali se nadamo da će nakon povratka helikpotera OSBiH biti lokaliziran u toku noći te da će se spriječiti njegovo širenje prema Željeznom Polju – kaže Aličić.


Možda vas zanima

Crna Hronika

Četvero povrijeđenih u trostrukom sudaru kod Konjica, uhapšen pijani vozač iz Sarajeva

Četiri povrijeđene osobe te jedna uhapšena, epilog je saobraćajne nesreće koja se...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Delibašić podržao Komšića, Elek poručio da će mu trebati pasoš do Jahorine

Ne stišava se bura oko jutrošnjeg gostovanja Nebojše Vukanovića u programu BHRT-a,...

IstaknutoSport

Barbarez se obratio navijačima: Napravite najveću euforiju ikada!

Sergej Barbarez ponovo se oglasio na Instagramu i pozvao sve navijače BiH...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vlada FBiH: Prihvaćena Inicijativa za ukidanje carina na uvoz nafte i naftnih derivata iz trećih zemalja

Vlada Federacije BiH prihvatila je Inicijativu Federalnog ministarstva trgovine za privremeno ukidanje...

Visoko

Javni oglas za prijem u radni odnos JU “Dom zdravlja” Visoko

Na osnovu člana 4. – 4.g. i 4.i. – 4.l. Pravilnika o...

Visoko

Upute učesnicima/volonterima u ekološkoj akciji čišćenja grada Visoko

Upute učesnicima/volonterima u ekološkoj akciji čišćenja grada Visoko pod nazivom „ČISTO VISOKO...

Bosna i HercegovinaVijesti

Olakšanje za vozače: Lakši prelazak granica zahvaljujući novoj mjeri EU

Profesionalnim vozačima iz Bosne i Hercegovine privremeno je olakšan boravak u Šengenska...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vlada FBiH: Rok od 15 dana za imenovanje stručnog tima za procjenu zagađenja okoliša u Varešu

Vlada Federacije BiH usvojila je u četvrtak Informaciju Federalnog ministarstva okoliša i...