Početna Bosna i Hercegovina Hemon: Jugoslavija je imala mnogo mana, ali je bila vizija zajedničke budućnosti

Hemon: Jugoslavija je imala mnogo mana, ali je bila vizija zajedničke budućnosti

118

Aleksandar Hemon, bh. pisac koji živi i radi u SAD-u, ovih dana boravi u posjeti Sarajevu tokom Sarajevo Film Festivala.

Gostujući u Novom danu, Hemon je govorio o svom muzičkom alter egu – Cielo Hemon, radu na filmu Matrix 4, a dotakao se i političkih tema.

Za nedavni ljuti istup visokog predstavnika Christiana Schmidta, Hemon je kazao da je to signal slabosti i znak da puca pod pristiskom.

“Naši političari imaju jednu dozu lukavosti, koja nije toliko pristupačna. Glupi su na neke mnoge druge načine, ali prepoznaju slabost, dileme i pukotine u oklopu njegovom. Tako da je to bio jedan taktički pogrešan potez“, kazao je.

Navodi da je ono što je politička klasa u ovoj zemlji uradila, je to da je učinila politiku gadnom

“I stalno prikazuje sliku da je situacija nepromjenjiva – da je sve ovako kako je zato što smo mi takvi kakvi smo. Gospodin Schmidt je to sve potvrdio, on je kupio tu priču – da su oni takvi kakvi su. Njegov posao kao diplomate je da nađe načina da probije kroz tu predstavu i taj ekran kroz koji se oni projektuju kao nepromjenjivi, apsolutni i vječiti“, istakao je.

Hemon ne krivi građane za ovakavu situaciju, jer je ishod glasanja na izborima uvijek isti.

“To je zato što je društveni sistem zakucan i ovi što su na vlasti već 30 godina bi trebali nešto da se razmontira da bi se drugačije sklopilo”, kazao je Hemon i izrazio nadu da će to biti mlađa generacija.

Kaže da jedini projekat koje političari mogu da ponude je preživljavanje ili pobjeda nacije.

“Ali nacija nije društvo. Nacija je skupina ljudi, zamišljena zajednica. Kakvo je to društvo u kojem bi htjeli da živimo, kakva je to budućnost? Jugoslavija je imala mnogo mana, ali je bila vizija zajedničke budućnosti“, kazao je.

Smatra da ono što sada fali u BiH je zamišljanje neke budućnosti kao zajedničkog projekta.

“Važan aspekt je da je uslov za nesposobnost za zamišljanje ove budućnosti je slabo obrazovanje“, istakao je Aleksandar Hemon.

Možda vas zanima

Tea Kovačević u Visokom osvojila prvi seniorski trofej u karijeri

Najbolja juniorka Evrope Tea Kovačević pobjednica je trećeg Međunarodnog ženskog teniskog turnira...

Ministar Hurtić u službenoj posjeti Kaknju: Podrška džematima i projektima koji unapređuju kvalitet života

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine dr. Sevlid Hurtić...

Gradonačelnik Ganić u Radovlju i Podvincima: Sjećanje koje ne blijedi

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić danas je prisustvovao 22. manifestaciji „Da se ne...

Honor lansirao Robot Phone sa kamerom koja prati svaki vaš pokret

Honorov novi „Robot Phone“ donosi neobičan sistem kamere sa motorizovanim stabilizatorom koji...

Šta se dešava s Mercatorom: Zašto trgovački gigant zatvara prodavnice širom zemlje i prodaje čak 50 nekretnina?!

Jedna od najvećih slovenskih kompanija i najpoznatijih trgovačkih grupacija u regiji –...

Evo koliko se zaista može zaraditi na OnlyFansu: Neki uzimaju vrtoglave cifre

OnlyFans je odavno prestao biti samo još jedna internet platforma. Za dio...

Švercer vozila iz BiH optužen za nedozvoljenu prodaju automobila, evo koliko je zaradio

Općinski sud u Goraždu potvrdio je optužnicu protiv Dž. J. zbog nedozvoljene...

Nakon nezgode u Semizovcu otkazani vozovi iz Sarajeva prema Visokom, Zenici i Maglaju

Iz Željeznica Federacije BiH (ŽFBiH) su izvjestili da su danas otkazani svi...