Početna Bosna i Hercegovina HITAN ZAHTJEV UPFBIH I SSS BIH Dva zakona u Federaciji sve bi promijenila: Radnicima u realnom sektoru plate bi bile veće do 400 KM

HITAN ZAHTJEV UPFBIH I SSS BIH Dva zakona u Federaciji sve bi promijenila: Radnicima u realnom sektoru plate bi bile veće do 400 KM

18
11.06.2019., Zagreb - Radovi na Ilici 18 zbog provodjenja struje u novi hotel koji se tek preuredjuje. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine i Savez samostalnih sindikata BiH zatražili su od rukovodstva Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine da na dnevni red sjednice zakazane za 15. mart/ožujak 2023. godine hitno uvrste Prijedlog Zakona o izmjeni i dopuni Zakona o doprinosima FBiH i Prijedlog Zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak FBiH.

U urgenciji-pismu koje je Udruženje poslodavaca u FBiH uputilo Mirjani Lepić-Marinković, predsjedavajućoj i potpredsjedavajućim Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Edini Gabeli i Mladenu Boškoviću navodi se da su radni materijali za ovu tačku dnevnog reda dostavljeni još krajem prošle godine od strane ovlaštenih predlagača, a da prema javno objavljenoj najavi sjednice zakazane za 15.3.2023. godine ovi prijedlozi nisu uvršteni u dnevni red zasjedanja.

UPFBiH i SSS BiH još jednom ukazuju na značaj Prijedloga Zakona o izmjeni i dopuni Zakona o doprinosima i Prijedloga Zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak i na potrebu uvrštavanja istih na dnevni red predstojeće sjednice i njihovo hitno usvajanje.

„Predloženi Zakoni su veoma korisni za cjelokupnu društvenu zajednicu i njihovo usvajanje omogućilo bi brzu reakciju u kojoj nijedan od socijalnih partnera (vlast, sindikati, poslodavci) ne bi pretrpio štetu, nego bi svi imali direktnu i indirektnu korist. Usvajanjem predloženih izmjena i dopuna zakona zaposlenima u realnom sektoru kroz brza povećanja njihovih primanja, pomoglo bi se da lakše podnesu povećane troškove života i inflaciju, a istovremeno barem dijelom zaustavio bi se odlazak kvalifikovane radne snage iz BiH što je sve veći problem u čitavoj BiH“, navodi se u pismu.


UPFBiH i SSS BiH podsjećaju da su bez opravdanih razloga izgubljena dva mjeseca ove poslovne godine, a nisu stvoreni uvjeti za povećanje plaća radnicima, te se i dalje nastavlja trend nemotivisanosti i odlaska radnika iz naše države zbog niskih primanja i nestimulativnih uslova rada.

„Sa druge strane, formiranje vlasti ide presporo i neizvjesno je kada bi moglo doći do nekih konkretnih i sistemskih mjera za poboljšanje poslovnog ambijenta i standarda radnika u našoj državi. Iz tog razloga smo i ponudili određena privremena rješenja do usvajanja sistemskih propisa koji su u proceduri već gotovo sedam godina“, naglašava se u pismu.

Usvajanje izmjena i dopuna ovih zakona omogućilo bi povećanje plaća zaposlenih u realnom sektoru do 400 KM. Prema predloženim izmjenama i dopunama dva zakona, na ova povećana neto primanja radnika, privredna društva i obrtnici plaćali bi samo umanjene doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje, što bi omogućilo da ukupno povećanje plaće ide direktno radnicima.

Poslodavci i sindikati ukazuju da ima još uvijek dovoljno vremena da se zakoni uvrste na dnevni red i da se do same sjednice 15.3.2023.godine, naprave kvalitetne konsultacije socijalnih partnera s ciljem donošenja ovih korisnih i prihvatljivih zakonskih rješenja za radnike, poslodavce i vlasti!


Možda vas zanima

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Presuda u slučaju koji je šokirao Visoko: Bahtanović dobio 30 godina zatvora

Kantonalni sud u Zenici osudio je Dina Bahtovića (24) na trideset godina...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Prevoznici zaprijetili potpunom blokadom: U ponedjeljak u BiH ne ulazi ni gorivo

Iako su predstavnici domaćih institucija u proteklim danima intenzivirali aktivnosti, konkretno rješenje...

LifestyleZdravlje

Krvarenje desni nije bezazleno: Možda vam nedostaje ovaj važan vitamin

Ako primijetite tragove krvi dok perete zube, prva pomisao obično je da...

LifestyleZdravlje

Koliki vam je rizik od prerane smrti? Ovi testovi pokazuju vaše stanje

Ako želite na brzinu provjeriti svoje zdravstveno stanje i procijeniti koliko vam...

IstaknutoSvijet

U SAD-u uhapšen Hamdija Alukić: Optužen je za ratne zločine u BiH

Hamdija Alukić, 70-godišnji muškarac iz Bosne i Hercegovine, uhapšen je u američkoj...

SvijetVijesti

Digitalni euro ulazi u završnu fazu, banke zabrinute

Evropska centralna banka priprema vlastitu digitalnu valutu koja bi trebalo da smanji...

Magazin

Ovaj uređaj najviše troši struju u kući: Nije frižider ni veš mašina

Ako vas je iznenadio visok račun za električnu energiju, razlog možda nije...

Visoko

Zakazana 17. sjednica Gradskog vijeća Visoko: Evo kada se održava

Obavještava se javnost da će se 17. redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko...