Hoće li gorivo biti jeftinije

64

Dom naroda BiH će danas na hitnoj sjednici raspravljati o prijedlogu izmjena Zakona o akcizama u BiH.

Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Dragan Čović sazvao je hitnu sjednicu tog Doma, na kojoj bi trebalo da bude razmatran zahtjev Predstavničkog doma PSBiH za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH po hitnom postupku.

Pomoć građanima i privredi

Predstavnički dom državnog parlamenta je prošle sedmice, na prijedlog poslanika SDP-a BiH, po hitnom postupku usvojio prijedlog ovog zakona, koji predviđa ukidanje akciza na gorivo, što bi dovelo do smanjenja cijene goriva za iznos od 30 do 45 feninga po litru.

– Kako bi pomogli građanima i privredi u doba rastuće inflacije, predlažemo promjenu člana 17. pomenutog Zakona koji se odnosi na naplatu akciza na način da iznos akciza bude 0 KM – naveli su predlagači.

U predloženom zakonu navedeno je da se njegove odredbe primjenjuju šest mjeseci od dana stupanja na snagu, a po isteku tog roka Vijeće ministara BiH može svojom odlukom produžiti njegovu primjenu za još tri mjeseca.

Pet delegata u Domu naroda PSBiH 11. marta je dostavilo u parlamentarnu proceduru zahtjev kojim se traži da predsjedavajući i Kolegij Doma, najkasnije u roku od tri dana od dostavljanja ovog zahtjeva u parlamentarnu proceduru, sazovu hitnu sjednicu Doma naroda na kojoj bi se razmatrali Prijedlog zakona o izmjenama zakona o akcizama u BiH i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dodatu vrijednost, koje je Predstavnički dom usvojio na sjednici 9. marta.

Mišljenje struke

Predsjedavajući Doma naroda i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je kako će Dom naroda detaljno razmotriti sve informacije vezane za predloženu izmjenu zakona o akcizama i PDV-u na hitnoj i redovnoj sjednici.

– Zatražio sam pismeno od predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, ministra finansija BiH, entitetskih ministara finansija i direktora UIO da nam dostave osvrt na prijedlog izmjena zakona o akcizama i PDV-u koji su usvojeni u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, da vidimo što to znači, je li time stvarno pomažemo ili pravimo veću štetu – izjavio je Čović.

Kazao je kako prije bilo kakve odluke treba poslušati mišljenje struke.

Možda vas zanima

SLINIĆ (Safet) RABIJA 06.07.2026. u 18:00 sati

SLINIĆ (Safet) RABIJA 06.07.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Faris Lemeš pokrenuo inicijativu: Visoko bi moglo ostvarivati dodatne prihode kroz usluge zaštite i spašavanja

Na 20. sjednici Gradskog vijeća Visoko vijećnik Faris Lemeš uputio je inicijativu...

Stanivuković odustao od kandidature za predsjednika RS: PSS podržava Blanušu i Božovića

Predsjednik Pokreta Sigurna Srpska (PSS) Draško Stanivuković saopštio je večeras da odustaje...

Novi prečac do mora: Projekat koji spaja Makarsku rivijeru i Hercegovinu

Projekt izgradnje ceste Ravča-Drvenik, koji uključuje tunele kroz Biokovo, ulazi u novu...

Jokić uoči sutrašnjeg meča: BiH je fizički moćna

Košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine igrat će protiv Srbije utakmicu kvalifikacija za...

Neobična intervencija: Vatrogasci spasili dječaka zaglavljenog u tabureu

Prijedorski vatrogasci imali su u subotu, 4. jula, nesvakidašnju i pomalo neobičnu...

Milionski projekat na sjeveru BiH: Izraelci sele biznis iz Turske

Velika ekonomska rošada na Bliskom istoku direktno će promijeniti privrednu sliku na...

Hurtić sutra predaje liste CIK-u: Koalicija s velikim ambicijama kreće u kampanju

Predsjednik BH Zelenih dr. Sevlid Hurtić sutra će Centralnoj izbornoj komisiji Bosne...