Hurem: Zahiragić nas je povrijedio, on ne smije tako pričati

39

Direktorica SFK 2000 Sarajevo osvrnula se na nedavne izjave zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo Harisa Zahiragića (SDA) u je izrazio otvoreno nepoštovanje prema ženskom sportu, navodeći da priznaje samo muški fudbal kao “pravi sport”.

“Evo, nazovite me šovinistom, priznajem u fudbalu specifično samo muški sport i taj me zanima. Pod punom, pravnom, materijalnom, moralnom odgovornošću ću to potvrditi. Ako vas zanima ženski sport, gospodine Kalem, nemate razloga da se sikirate, nastavite posmatrati evropska takmičenja SFK 2000. Ja čekam da moje Sarajevo uz podršku Kantona Sarajevo ponovno bude prvak i biće, ako Bog da. A naravno da KK Bosna ponovno bude prvak države i da RK Bosna bude prvak države, a vi pratite te ženske selekcije. Evo, može kada smo kod ženskog košarkaškog sporta – moja majka je nekad igrala za Željezničar košarku, da se i Željezničar vrati u vrh”, rekao je tada Zahiragić.

Njegova izjava izazvala je brojne reakcije, kako javnosti tako i osoba vezanih za sport, posebno ženski fudbal. Na sve je komentar dala i Samira Hurem, živa legenda bh. ženskog fudbala koja je poručila da on ima pravo na svoje mišljenje ali da, kao zastupnik u Skupštini, ne bi smio tako govoriti.

“Naša generalna sekretarka Azra Numanović se već obratila gospodinu Zahiragiću, ne njemu kao Harisu Zahiragiću, već kao zastupniku u Skupštini KS. Oni su ti ljudi od kojih zavisi hoće li se usvojiti Zakon o sportu, koliko će se ulagati u fudbal, i on kao takav ne bi smio javno reći da ne priznaje ženski fudbal. To je lično opredjeljenje, ni ja ne pratim puno muški fudbal, ali pogledam Sarajevo, Želju, Borac, Zrinjski…”, započela je Hurem za Vijesti.ba, pa dodala:

“On je odgovoran za razvoj sporta, prima platu od onoga što mi radimo. Mi plaćamo poreze i donosimo neka sredstva u naš kanton, jer mi smo kao udruženje organizovali Ligu prvaka deset godina zaredom. Mi smo nešto donijeli i on sada raspoređuje taj novac, pa onda kaže da ne podržava ženski fudbal. Kada bi se otišlo dalje na Zakon o diskriminaciji, moglo bi se tu svašta i desiti, ali mi smo jako povrijeđeni njegovim izjavama. Ne radi se samo o SFK, nego o djevojčicama kojih ima stotinjak, koje žele igrati fudbal”.

“Mislim da bi se Zahiragić trebao izviniti svim ženama u fudbalu i ženama u sportu i da bi trebao biti malo profesionalniji u izjavama”, rekla je na kraju Samira Hurem.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Vlada ZDK nastavlja podršku branilačkoj populaciji – 214.456,50 KM za stambeno zbrinjavanje

Na prijedlog Ministarstva za boračka pitanja, Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je 13...

Elvedina Muzaferija: Razočarana sam u sistem i neispunjena obećanja

Najbolja bh. skijašica Elvedina Muzaferija u objavi na društvenim mrežama kaže kako...

Emir Vračo prisustvovao pokaznoj vježbi Specijalne policijske jedinice MUP-a ZDK

Ministar unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona Emir Vračo i načelnik Sektora uniformisane policije...

Alajbegović sve bliže Atalanti, pregovori ulaze u završnicu

Karijera Kerima Alajbegovića mogla bi uskoro dobiti novi veliki zaokret. Mladi reprezentativac...

Vlada odlučila: Povećane penzije u Federaciji BiH

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas je na sjednici u Mostaru dala...

Preminuo Goran Bulatović Manza, jedan od osnivača grupe Partibrejkers

Nekadašnji bubnjar grupe Partibrejkers i jedan od osnivača benda Goran Bulatović Manza...

Evo šta vas očekuje na “Visočkom ljetu 2026”: Koncerti, sport i tradicionalni vašar

PROGRAM DANA TRGOVINE, KULTURE I SPORTA „VISOČKO LJETO 2026.“ 21. 7.2026. –...