Početna Biznis I KO ZNA KAD ĆE: Od povećanja penzija i drugih naknada neće biti ništa zbog odluke Vlade FBiH o privremenom finansiranju

I KO ZNA KAD ĆE: Od povećanja penzija i drugih naknada neće biti ništa zbog odluke Vlade FBiH o privremenom finansiranju

39

Iako se očekivalo da će Vlada Federacije utvrditi prijedlog budžeta Federacije Bosne i Hercegovine za 2024. godinu s obzirom na to da su nacrt trebali donijeti mnogo ranije, to se nije dogodilo. Federalna vlada je utvrdila Prijedlog odluke o privremenom finansiranju od 1,4 milijarde KM koji obuhvata prva tri mjeseca ove godine.

Kod privremenog finansiranja nema povećanja penzija kao ni drugih primanja već samo se izmiruju tekuće obaveze. To znači da januarske penzije u Federaciji koje se isplaćuju u februaru, definitovno neće biti povećane od pet do sedam posto, kako su penzioneri ranije očekivali.

“To znači da nema političkog dogovora oko budžeta. Samo to može odražavati trenutnu situciju i da se očekuje da će pregovori biti aktuelni tokom januara. Vidjeli smo predstavnike većine (u Parlamentu FBiH, op. a.) da spominju nacrt, što je pohvalno u svakom slučaju, ali mislim da im termin za nacrt nije baš najbolji, da je pogrešan”, govori Admir Čavalić, predsjednik Kluba zastupnika SBiH u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku.


Kaže da kada je na snazi privremeno finansiranje ne može se očekivati povećanje penzija, naknada…, prenosi Faktor.

“Nema ništa od toga. Sve je isto kao početkom ove godine. Novi budžet se mora donijeti do 31. marta 2024. godine. Taj prijedlog odluke o privremenom finansiranju mora biti proslijeđen nama u Parlament FBiH da glasamo o tome. Vlada izdvaja 1,4 milijarde KM i to je na bazi procjene potrošnje za taj kvartal, koliko je bilo u prva tri mjeseca ove godine. To znači da ne može doći do uvećanja naknada, penzija. Bilo koji budžetski korisnik ne može očekivati povećanje svojih primanja”, pojasnio je Čavalić.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Svi radnici povrijeđeni u požaru u fabrici u Brčkom pušteni na kućno liječenje

Svih deset radnika Fabrike namještaja “Alizino” u brčanskom naselju Bukvik, koji su...

IstaknutoSvijet

Izrael napao Iran, proglašeno vanredno stanje

Izraelski ministar odbrane Izrael Kac rekao je da je Izrael jutros izvršio,...

IstaknutoVisoko

ŠOK U GODUŠI: Stećci ugrađeni u privatnu kuću kod Visokog?

Tokom nedavnog obilaska područja oko Visokog, u selu Goduša zabilježen je nesvakidašnji...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

POKLON ZA DAN NEZAVISNOSTI: Vlada ZDK odlučila – 450 KM svima na budžetu

Vlada Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) donijela je odluku o isplati jednokratne pomoći-poklona svim...

Crna HronikaIstaknuto

U naselju Bukvik kod Brčkog izbio požar ogromnih razmjera, ima povrijeđenih

U naselju Bukvik kod Brčkog izbio je požar ogromnih razmjera koji je...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Održana 16. redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko

Danas je održana 16. redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko, na kojoj su...

Bosna i HercegovinaVijesti

Za zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom 16,7 miliona KM

Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Federacije Bosne i...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

NAKON NAPADA U ŠKOLI: Faris Lemeš pokrenuo pitanje sigurnosti građana

Vijećnik Gradskog vijeća Visoko, Faris Lemeš, na 16. sjednici Gradskog vijeća podnio...