Početna -Ne Propusti I ovo je BiH: Radnici u krugu preduzeća iskopali grobna mjesta

I ovo je BiH: Radnici u krugu preduzeća iskopali grobna mjesta

1

Radnici preduzeća “Tuzla kvarc”, koji su u štrajk glađu stupili 11. aprila, odlučili su se za radikalizaciju svoje borbe za obnovu koncesione dozvole.

Tokom vikenda u krugu preduzeća iskopali su grobove, a od sutra će biti zaključani u jednu prostoriju, odvojeni od ostatka svijeta. Komunikaciju sa novinarima realizovat će kroz prozor prostorije u kojoj će se zaključati.

Epilog je to njihove borbe za obnovu koncesione dozvole bez koje su ostali početkom prošle godine. Nakon toga uhapšen je Bahir Imamović, pomoćnik ministra industrije i rudarstva u Vladi TK, koji je uhapšen u trenutku kada je uzimao obilježene novčanice od zamjenika direktora Zlatana Velagića, a kako bi “Tuzla kvarcu” isposlovao obnovu koncesione dozvole.

Nakon njegovog hapšenja Vlada TK je poništila ranije donijetu odluku o dodjeli koncesije, a pod krinkom da se protiv rukovodstva “Tuzla kvarca” vodi sudski postupak. Međutim, sudski postupak može trajati godinama, a radnici traže da im se omogući pravo na rad.

U međuvremenu Vlada TK je navela kako će “Tuzla kvarcu” dodijeliti koncesiju kada izmiri dug po tom osnovu i dugovanja prema Poreznoj upravi. Ukupno je riječ o sumu od oko 400.000 KM bez kamata.

Dok mašine stoje iluzorno je očekivati vraćanje dugova. Rukovodstvo “Tuzla kvarca” u nekoliko navrata obraćali su se Vladi TK zatraživši sastanak, ali odgovora, kako navode, nema.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Minić najavio: Minimalna plata u RS 2026. godine biti od 1.000 do 1.450 KM

Premijer RS, čija se ustavnost preispituje na Ustavnom Sudu Bosne i Hercegovine,...

Bosna i Hercegovina

Sa dnevnog reda Vijeća ministara povučeni EU zakoni i glavni pregovarač

Predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto povukla je s dnevnog...

BiznisBosna i Hercegovina

Ministar Lakić sa Sindikatom Nove Željezare Zenica: Radnici su prioritet

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić održao je sastanak s...

Bosna i HercegovinaVijesti

Mirnesu Husanoviću ukradena čitava ušteđevina: Optužuje ovog čovjeka

Najuspješniji bh. bodybuilder Mirnes Husanović oglasio se na društvenim mrežama s javnim...

Bosna i HercegovinaVijesti

Porezna uprava FBiH izvršila 262 kontrole i zapečatila 30 objekata

Inspektori Porezne uprave Federacije BiH su 15. decembra izvršili 262 kontrole poslovanja...

BiznisIstaknuto

U oktobru prosječna neto plata u FBiH 1.632 KM, bruto plata 2.549 KM

Prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom za oktobar 2025. godine u...

Bosna i Hercegovina

Povučen fen za kosu iz Kine zbog opasnosti od požara

Sa tržišta Bosne i Hercegovine povučen je fen za kosu iz Kine...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Dojavljena bomba na Aerodromu Sarajevo

Na Međunarodnom aerodromu Sarajevo jutros je zaprimljena dojava o postavljenoj bombi, zbog...