Početna Bosna i Hercegovina IDDEEA: Automatska provjera podataka u matičnim knjigama

IDDEEA: Automatska provjera podataka u matičnim knjigama

70

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) tehnički je omogućila automatske provjere upisa podataka u matičnim knjigama državljana i rođenih.

Rezultati analiza za februar pokazuju da automatski proces provjera upisa u matične knjige državljana i rođenih znatno ubrzava izdavanje ličnih dokumenata, saopšteno je iz IDDEEA-e.

“Analiza je pokazala da prosječan period od predavanja zahtjeva za lični dokument do njegove izrade u slučajevima kada se vrše automatske provjere prosječno traje osam dana, a u slučajevima kada ne postoji ovakva razmjena postupak izrade ličnog dokumenta traje u prosjeku 18 dana”, precizira se u saopštenju.


U postupku procjene ispunjavanja uslova za bezvizni režim Ministarstvo unutrašnjih poslova Federacije BiH (FBiH), Ministarstvo uprave i lokalne samouprave Republike Srpske i Vlada Brčko distrikta dobili su obavezu da u okvir nadležnosti uspostave digitalno potpisane elektronske evidencije matičnih knjiga radi sigurnijeg i efikasnijeg postupka izdavanja ličnih dokumenata građanima BiH.

Ministarstvo unutrašnjih poslova FBiH obavijestilo je IDDEEA-u da su na teritoriji tog entiteta uspostavljene digitalno potpisane elektronske evidencije matičnih knjiga.

“U narednom periodu potrebno je da se izvrši verifikacija svih podataka u matičnim knjigama na teritoriji FBiH, te da Ministarstvo uprave i lokalne samouprave Srpske i Vlada Brčko distrikta izvrše svoje obaveze u ovom dijelu. Na ovaj način bi postupak izdavanja ličnih dokumenata bio značajno ubrzan i sigurniji”, dodaje se u saopštenju.


Možda vas zanima

Visoko

Pretežno oblačno vrijeme danas u Visokom uz intervale sunca

U Visokom danas preovladava pretežno oblačno vrijeme uz povremene sunčane intervale tokom...

SvijetVijesti

Vrh beogradske policije povezan je s mafijaškim klanovima: Vučić nudi svoju verziju istine

Srbija je suočena s velikim političko-policijskim skandalom nakon što je otkriveno da...

Bosna i HercegovinaVijesti

Brčko: Uklonjen natpis “Srpska kuća” sa objekta bivše kockarnice

Sa objekta bivše kockarnice u Brčkom danas je uklonjen sporni natpis „Srpska...

Foto: Screenshot YouTube
Visoko

Mladi fudbaleri FK “Čaja” ponovo predstavljaju Visoko na UEFA turniru u Holandiji

Ekspedicija Fudbalskog kluba “Čaja” iz Visokog otputovala je u Holandiju, gdje će...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bivši radnici Krivaje pred zgradom Vlade FBiH, traže rješenja za njihov status

Bivši radnici Krivaje iz Zavidovića danas su se okupili ispred zgrade Vlade...

Bosna i HercegovinaVisoko

Igor Stojanović posjetio Hram Svetog Prokopija u Visokom

Igor Stojanović posjetio je Hram Svetog velikomučenika Prokopija u Visokom, jedan od...

Vijesti

Delić podnio krivičnu prijavu protiv Amidžića zbog širenja mržnje i vrijeđanja Bošnjaka

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike podnijelo je Federalnom tužilaštvu krivičnu prijavu...

Biznis

Nova Klas tjestenina: Kada domaći kvalitet inspiriše vrhunske kuhare

Miris domaće kuhinje često ne dolazi iz komplikovanih recepata, nego iz jednostavnih...