Početna Bosna i Hercegovina IDDEEA se oglasila o prodaji bh. pasoša na dark webu: Uputili su upozorenje

IDDEEA se oglasila o prodaji bh. pasoša na dark webu: Uputili su upozorenje

46

Fotografisani pasoši bosankohercegovačkih građana pronađeni su u prodaji na dark webu, objavila je ranije Arnela Šabović, ethical hacker, a o tome se danas oglasila Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA).

Naglasili su da ovakve zloupotrebe najčešće nastaju usljed nepažnje pojedinaca prilikom korištenja i čuvanja ličnih dokumenata, a ne kompromitacije zvaničnih baza podataka.

– IDDEEA obavještava građane da su svi lični podaci u zvaničnim evidencijama zaštićeni na najvišem bezbjedonosnom nivou i da ne postoji rizik od kompromitacije podataka iz zvaničnih baza, saopćeno je.

Iz IDDEEA-e napominju da je Zakonom o zaštiti ličnih podataka BiH, kao i drugim relevantnim propisima, jasno definisano ko i u kojim okolnostima može zahtijevati kopiju ličnih dokumenata. U skladu s tim, kopiranje i skeniranje ličnih dokumenata dozvoljeno je samo ovlaštenim institucijama i organizacijama u skladu sa zakonskim osnovom i u tačno propisane svrhe.

– Posebno napominjemo da hoteli, turističke agencije i druge privatne organizacije nemaju zakonsko pravo zadržavati kopije ličnih dokumenata bez izričite zakonske osnove. Imaju pravo utvrditi lični identitet i upisati eventualno ime i prezime kao i razlog posjete, što je neki minimum podataka koji se daje ovim organizacijama ali bez obaveze da se ostavljaju lični dokumenti na recepciji hotela i sl, pojasnili su.

IDDEEA podsjeća građane na sljedeće mjere zaštite ličnih dokumenata:

Pažljivo rukovanje dokumentima – Ne dijelite skenirane ili fotografisane kopije pasoša i drugih ličnih dokumenata, posebno putem interneta i neprovjerenih servisa. Nepoznati online servisi mogu predstavljati rizik.
Prijava izgubljenog ili ukradenog dokumenta – Ukoliko dođe do gubljenja ili krađe pasoša, odmah prijavite slučaj nadležnim organima kako bi se dokument zvanično poništio i spriječila eventualna zloupotreba.
Provjera identiteta prilikom ustupanja podataka – Budite oprezni kome i u koje svrhe dajete podatke sa svojih dokumenata. Neodgovorno ustupanje može dovesti do pokušaja zloupotrebe.
– IDDEEA kontinuirano unapređuje sigurnosne standarde i primjenjuje najsavremenije tehnološke mjere kako bi osigurala integritet ličnih podataka građana Bosne i Hercegovine. Svaka sumnja u zloupotrebu ličnih podataka i/ili dokumenata treba biti prijavljena nadležnim organima.

U smislu navedenog, IDDEEA podstiče i ohrabruje građane da koriste digitalni potpis kao siguran i pouzdan način autentifikacije u online komunikaciji s institucijama i privatnim sektorom. Korištenjem digitalnog potpisa građani mogu smanjiti rizik od zloupotrebe ličnih podataka, identitetskih prevara i neovlaštenog pristupa njihovim dokumentima. Ističemo da digitalni potpis omogućava brže i efikasnije obavljanje administrativnih poslova bez potrebe za fizičkim dolaskom i ustupanjem ličnog dokumenta, čime se dodatno poboljšava zaštita privatnosti i podataka korisnika, navodi se u saopćenju Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH.

Možda vas zanima

Tučnjava više osoba na vašaru u Visokom, oštećeni štandovi, reagovala i policija

Posljednju noć ovogodišnjeg vašara u Visokom, prema nezvaničnim informacijama, obilježio je incident...

Toplotni val ne popušta: I danas sunčano i ekstremno vruće u BiH, temperature idu i do 42 stepena

U našoj zemlji danas će preovladavati pretežno sunčano i veoma vruće vrijeme....

Koliko građana BiH posjeduje privatne avione?

U Registru civilnih vazduhoplova BiH, koju je Direkcija za civilno vazduhoplovstvo BiH...

Voz kod Visokog udario auto, povrijeđena žena prevezena u bolnicu

Putnički voz koji je iz Sarajeva saobraćao prema Maglaju, udario je oko...

Jesu li se Ronaldo i Georgina vjenčali: Glasine preplavile medije

Da su Cristiano Ronaldo i Georgina Rodríguez ovog vikenda zaista stali pred...

Kerim Alajbegović je zvanično novi igrač Juventusa

Kerim Alajbegović zvanično je novi igrač Juventusa! Mladi reprezentativac Bosne i Hercegovine...

Visočanin izgubio život u teškoj saobraćajnoj nesreći na putu Neum – Stolac

Velika tuga pogodila je Donje Moštre i Visoko nakon vijesti da je...

Još jedna država ukinula vize za građane BiH

Državljani BiH od 1. avgusta 2026. godine mogu putovati u Azerbejdžan bez...