Ideje o bojkotu vode uništenju malih trgovina u FBiH

Već skoro četiri godine sektor trgovine u Federaciji BiH suočava se, u različitim oblicima, sa ograničenjem marži.

Cijelu prošlu godinu preko 50 artikala bilo je “zaključano”, a u čitavoj priči vrlo malo se vodilo računa o ekonomskoj održivosti trgovačke djelatnosti. Obzirom na ograničenja jasno je da rast cijena nije uzrokovan maržama trgovaca. Pa o čemu se onda radi?

Trgovina u Federaciji BiH uglavnom je bazirana na uvoz. Kada dođe do povećanja cijena kod proizvođača, a potom i nabavnih cijena na svjetskom tržištu, rastu cijene i u našim trgovinama. Dakle, cijene diktira tržište. Prvi u lancu su proizvođači i dobavljači, koji opet cijene proizvoda formiraju na osnovu aktuelnih cijena sirovina, goriva i svega potrebnog za proizvodnju i transport.

– Prije stavljanja u promet proizvoda i robe mora se sačiniti kalkulacija proizvodne cijene. Na to se obračuna veleprodajna maraža, pa onda PDV. Zatim se za proizvode u prodavnicama sačinjava maloprodajna kalkulacija, u skladu sa propisima o trgovini, i na to je se dodaje maloprodajna marža i to je konačna cijena koju plaćaju kupci. Znači u cijenu proizvoda se uračunava veleprodajna i maloprodajna marža plus PDV 17 posto i to je konačna cijena koju plaća kupac – navodi se u Pravilniku o formiranju cijena u Federaciji BiH.

Jasno je da o ovim formulama ništa ne znaju influenseri, niti društvene mreže, pa se može shvatiti njihova namjera da se na jedan dan krene u bojkot trgovina. Tako se može shvatiti da u toj, kao ni drugim idejama nisu ni originalni, već je i ona uvozna. Kao uvezena iz Hrvatske mogla bi biti puno skuplja u Federaciji BiH.

No, neshvatljivo je da se takvim trendovima pridruže oni koji imaju uticaj na javno mnijenje te potpiruju ideje kojima se zaustavlja ekonomski tok. U nedostatku kvintetnih analiza i manjku znanja poseže se za najjednostavnijim formama – anketama, u kojima se ove prethodno navedene pita za mišljenje.

Bojkot trgovina u FBiH bi u konačnici, ako do njega dođe, najviše naštetio malim trgovcima, a takav trend može ih dovesti do propasti. Ukratko, može izazvati kratkoročne efekte, ali bi oni dugoročni bili pogubni jer bi uništenjem malih, veliki trgovci ostvarili oligopol na tržištu, a sve bi vodilo još većim cijenama.

Trgovačka djelatnosti je jedna od važnijih stubova privrede u Federaciji BiH sa ukupnim učešćem u prihodima od 46 posto. Radi se o sektoru koji broji gotovo 8000 privrednih društava i koji zapošljava između 90 i 100 hiljada radnika.

Bojkot bi praktično bio rezanje grane na kojoj sjedi Federacija BiH. Zato ne treba nasjedati na uvezene ideje koje bi mogle uništiti domaću ekonomiju, radna mjesta i u konačnici državu.