Igor Gavran: Privrednici u BiH se suočavaju sa tri vrste barijera

Privrednici u BiH se suočavaju sa unutrašnjim barijerama koje stvaraju same institucije u zemlji, vanjskim koje prave susjedne zemlje i njihova izvozna tržišta, te tehničkim barijerama koje su uzrokovane nespremnošću BiH da ispuni određene standarde, na čemu rade nadležne institucije – rekao je danas savjetnik sekretara Vanjskotrgovinske komore (VTK) BiH Igor Gavran.

On je u Sarajevu na skupu pod nazivom “Uklanjanje barijera izvozu”, koji okuplja predstavnike najvećih izvoznih kompanija u BiH, resornih ministarstava i drugih međunarodnih i institucija BiH, ponovio da se privrednici najčešće suočavaju sa necarinskim barijerama susjednih zemalja i EU.

“Kada je riječ o susjednim zemljama, barijere sa kojima se suočavaju privrednici u BiH su neopravdane kontrole na granicama, zadržavanje robe i diskriminacija proizvoda”, naveo je Gavran, dodavši da se kada je riječ o EU, ne može govoriti o diskriminaciji, već da BiH još nije uspjela da uskladi neke segmente koji bi pomogli da se prizvodi iz BiH nađu na tom tržištu.

Zamjenik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Nermina Salkičević Dizdarević rekla je da je ovo ministarstvo, zajedno sa međunarodnim finasijskim institucijama, te uz pomoć drugih institucija i organizacija u cijeloj BiH, ukinulo čak 98 izvoznih barijera.

“Radimo na ukidanju još 95 barijera i nadam se da ćemo imati podrušku sa svih nivoa vlasti u BiH na sprovođenju tih naših aktivnosti i planova”, istakla je Salkičević Dizdarević, te dodala da je izrađena i strategiju jačanja izvoza iz BiH od 2012. do 2015. godine koja pokriva četiri grane.

Prema njenim riječima, strategija Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH ide dalje u proceduru, u smislu njenog usvajanja, koja bi, kao krovni dokument, pomogla izvoznicima u BiH.

“Isključivo štititi samo domaću proizvodnju na duži rok nije cilj nijedne zemlje, pa tako ni BiH, iz razloga da bi domaćim proizvođačima pružili priliku da jačaju i da se razvijaju kao bi bili konkurentni na inostranom tržištu”, rekla je Salkičević Dizdarević.

Ona je navela da je Ministarstvo uključeno na jačanju saradnje sa zemljama u regionu, koje su i najveće izvozno tržište BiH, te dodala da se tu mora više raditi na uzajmanom priznavanju sistema kvaliteta proizvoda van granica BiH.

Govoreći o traženju alternativnih tržišta za plasiranje proizvoda iz BiH, poput Rusije i Turske, Salkičević Dizdarević je istakla da Ministarstvo radi na istraživanju tih tržišta, dodavši da je potrebno, osim institucijalnog jačanja, kao preduslova za bolji izvoz, raditi i na edukovanju izvoznika iz BiH.

Predsjednik Udruženja prerađivača mesa u Republici Srpskoj Nemanja Vasić rekao je da VTK BiH mora više da informiše resorno ministarsvo o problemima sa kojima se suočavaju izvoznici iz BiH, kako bi se radilo na njihovom rješavanju.

On je istakao da su poznati svi problemi sa kojima će se suočiti izvoznici iz BiH kada Hrvatska uđe u EU, te da ustvari treba tražiti alternativno tržište u Rusiji i Turskoj i rješavati prepreke vezane za ulazak na ta tržišta.

“Najveća nam je prepreka BiH koja nije stvorila preduslove. Mi smo svjesni da su tu kriterijumi nešto niži nego u EU, ali prepreke koje nam država ne rješava za nas su nepremostive”, naglasio je Vasić i dodao da proizvođači iz BiH moraju da otvaraju firme u Srbiji da bi mogli da izvoze u Rusiju, jer ova zemlja sa Rusijom ima ugovor o bescarinskom izvozu.

(VisokoIN/Srna)

Vezani članci

Nova godina, stari problemi: Izrazito zagađen zrak u bh. gradovima

Visokoin.com

Hindija: Koliko je Visočane koštao čistač ulica i je li ga direktor kupio sam od sebe?

Visokoin.com

Za deset mjeseci u BiH više od 1,2 miliona turista

Visokoin.com

Godišnje se u prosjeku od narkotika liječi oko 2.000 ljudi u FBiH

Visokoin.com

Od mina ugroženo više od pola miliona stanovnika u BiH

Visokoin.com

Vlašić i dalje top zimska destinacija u središnjoj Bosni

Visokoin.com