Početna Biznis Ima li posla za one koji žele da rade: Pekara kod Sarajeva ne može naći radnicu uprkos solidnoj plati

Ima li posla za one koji žele da rade: Pekara kod Sarajeva ne može naći radnicu uprkos solidnoj plati

11

“Ima posla ko hoće da radi” – ovu frazu čujemo često, posebno kada se mnogi žale da ne mogu naći posao.

 

Dok neki traže priliku, drugi propuštaju konkretne ponude koje im se nalaze gotovo na dohvat ruke. Da posla zaista ima na svakom koraku, potvrđuje i jedan oglas iz pekare na Kobiljoj Glavi, naselju kod Sarajeva.

 

Pekara ne može naći radnicu uprkos činjenici da nude solidnu platu od 1.100 KM. Oglas stoji izložen u izlogu pekare, privlačeći poglede prolaznika, ali očito ne i odgovore potencijalnih kandidata.

 

S obzirom na visoku stopu nezaposlenosti u zemlji, postavlja se pitanje zašto je tako teško naći radnika za ovakvo radno mjesto.

 

Analitičari tržišta rada ističu nekoliko razloga. Prvo, mnogi mladi ljudi biraju odlazak u inostranstvo, tražeći bolje plaćene poslove i više mogućnosti za napredovanje. Drugo, neki poslovi, poput rada u pekari, i dalje su stigmatizirani kao manje poželjni, uprkos korektnim uslovima koje nude.

 

Pored navedenih faktora, značajnu ulogu igra i nesklad između obrazovnog sistema i potreba tržišta rada. Mnogi mladi izlaze iz školskih klupa sa znanjima koja ne odgovaraju trenutnim potrebama poslodavaca, što otežava njihovo zapošljavanje na dostupnim pozicijama.


 

Ovaj oglas iz pekare na Kobiljoj Glavi pokazuje da, iako poslova ima, često nedostaje volje, motivacije ili jednostavno informacija među ljudima koji traže zaposlenje. Dok tražimo načine kako da smanjimo stopu nezaposlenosti, važno je da se premosti jaz između dostupnih poslova i onih koji traže prilike za rad.

Inače, na evidencijama kantonalnih službi za zapošljavanje 30. aprila ove godine bilo je registrirano 260.500 osoba, što je u odnosu na prethodni mjesec smanjenje za 4.244. Udio ženske populacije u broju nezaposlenih iznosi 156.822, odnosno 60,2 posto.

 

Od ukupnog broja nezaposlenih, 175.780 (67,48 posto) je stručnih, 84.720 (32,52 posto) je nestručnih osoba, a njih 97.947 (37,6 posto) prvi put traže zaposlenje. Na evidenciji nezaposlenih bila je registrirana 53.201 osoba u dobi između 15 i 29 godina, saopćeno je iz Federalnog zavoda za zapošljavanje.

 

Među nezaposlenima najviše je KV (81.683 ili 31,36 posto) i NKV radnika (80.902 ili 31,06 posto), potom slijede osobe sa SSS (71.131 ili 27,31 posto) i VSS (18.132 ili 6,96 posto), osobe sa PKV (3.536 ili 1,36 posto), VKV (494 ili 0,19 posto) i osobe sa NSS (282 ili 0,11 posto).


Možda vas zanima

BiznisIstaknuto

Bh. kompanije u srcu Mekke: Kako je sagrađen veliki toranj, važan dio došao iz BiH

U neposrednoj blizini Kabe, u samom središtu Meke, izdiže se Makkah Royal...

SvijetVijesti

Netanyahu čestitao Karanu i Dodiku Netanyahu čestitao Karanu i Dodiku

Premijer Izraela Benjamin Netanyahu objavio je na X-u čestitku Siniši Karanu na...

Crna HronikaVijesti

Haos na putu Turbe – Donji Vakuf: Kamion prevrnut, formirane kolone

Na putnom pravcu Turbe – Donji Vakuf, na lokaciji Komar kod mosta,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

SIPA pretresa na 18 lokacija širom BiH

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu u saradnji sa službenicima...

IstaknutoVisoko

Mirza Ganić: Visoko je među najperspektivnijim privrednim sredinama u BiH

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić prisustvovao je Skupštini Udruženja malih i srednjih poduzetnika,...

IstaknutoSportVisoko

Muzaferija poručila sa Olimpijade: Gladna sam uspjeha

Elvedina Muzaferija oglasila se nakon prvog nastupa na Zimskim olimpijskim igrama u...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Na tržište BiH distribuirane određene serije formula za dojenčad s prisutnošću cereulida

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine obaviještena je, putem Sustava brzog...

SvijetVijesti

Djevojčica preminula nakon operacije krajnika

Vijest da je četvorogodišnja djevojčica Ema M. izgubila život nakon operacije trećeg...