Početna Bosna i Hercegovina INSPEKCIJSKA KONTROLA Sa bh. tržišta povučeno više od 3.300 neispravnih proizvoda, veliki broj je uništen

INSPEKCIJSKA KONTROLA Sa bh. tržišta povučeno više od 3.300 neispravnih proizvoda, veliki broj je uništen

47

“Kao rezultat navedenih aktivnosti, sa tržišta je uklonjeno 2.809 komada nesigurnih proizvoda, od čega je uništeno 2.257 komada”, rečeno je Srni u Agenciji za nadzor nad tržištem

Sa tržišta Bosne i Hercegovine prošle godine je uklonjeno 3.317 komada proizvoda koji nisu ispunjavali bezbjednosne zahtjeve, saopšteno je iz Agencija za nadzor nad tržištem u BiH.

Tokom proaktivnog nadzora nad tržištem, prošle godine je realizovana 201 inspekcijska kontrola 179 različitih modela proizvoda, od kojih je 158 ispitano u laboratorijama, a 97 modela ili 54 odsto nije ispunjavalo propisane bezbjednosne zahtjeve.

“Kao rezultat navedenih aktivnosti, sa tržišta je uklonjeno 2.809 komada nesigurnih proizvoda, od čega je uništeno 2.257 komada”, rečeno je Srni u Agenciji za nadzor nad tržištem.

Poslovni subjekti su sa propisanim bezbjednosnim zahtjevima uskladili 1.916 komada proizvoda.

“Osim proaktivnog nadzora, Agencija je u 2022. godini na osnovu različitih prigovora sprovodila i reaktivni nadzor nad tržištem, a rezultat toga je povlačenje sa tržišta 11 modela nesigurnih proizvoda u količini od 508 komada”, navode iz ove agencije.


U skladu sa godišnjim planom za 2022. godinu, Agencija je realizovala nadzor 22 grupe proizvoda, a kontrolisani su proizvodi za djecu, igračke, kućni električni aparati, električni alati, proizvodi za sport i rekreaciju, posuđe za kuvanje pod pritiskom, roštilji na čvrsta goriva, lična zaštitna oprema, te građevinski proizvodi.

Iz Agencije podsjećaju da se proaktivni nadzor neprehrambeniih proizvoda na tržištu BiH obavlja u saradnji sa nadležnim inspekcijskim organima Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta, u skladu sa utvrđenim godišnjim planom nadzora nad tržištem.

Kao i svih prethodnih godina i za 2023. godinu je utvrđen godišnji plan nadzora nad tržištem prema kojem će se provjeravati proizvodi za djecu, igračke, kućni električni aparati, električni alati, proizvodi za sport i rekreaciju, posude pod pritiskom, roštilji na čvrsta goriva, lična zaštitna oprema i građevinski proizvodi.


Možda vas zanima

Bosna i Hercegovina

U narednih 10 dana kreće putnički saobraćaj preko starog mosta u Gradišci

Izvršena su i prva testiranja te dionice kako bi se provjerilo opterećenje...

Crna Hronika

Tragičan incident kod Gračanice: Kazna zatvora i 120.000 KM odštete porodici

Kantonalni sud u Tuzli, u prvostepenom krivičnom postupku protiv Salima Kovačevića, donio...

Crna Hronika

Poznati identiteti napadača na mladića na Alipašinom Polju: Ranije pokušao ubiti jednog od njih?!

Ranije je napadnuti mladić bio optužen za pokušaj ubistva jednog od napadača...

Crna HronikaIstaknuto

SIPA u akciji zaplijenila veću količinu oružja, eksploziva i municije. Našli čak 43 bombe

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) jučer su u...

Visoko

Mirza Ganić: Firma Alternativa u Visokom će graditi proizvodni pogon vrijedan 100.000.000KM

Gradsko vijeće danas je usvojilo Odluku o pristupanju Izmjene i dopune Prostornog...

IstaknutoVijesti

Porazni rezultati kontrole u BiH: Polovina prevoznika životinja uhvaćena bez papira, inspekcija najavila kazne

Federalni veterinarski inspektorat je tokom proteklog vikenda, u saradnji s Federalnim saobraćajnim...

Bosna i HercegovinaVijesti

Poslodavci dužni omogućiti odsustvo za Kurban-bajram

Povodom nastupajućeg blagdana muslimana Kurban-bajrama, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike podsjeća...