Početna Tehno Mobiteli iPhone 18 Pro bi mogao poskupiti zbog inovacija

iPhone 18 Pro bi mogao poskupiti zbog inovacija

5

​iPhone 18 Pro donosi 2 nm A20 Pro čip i moguće inovacije, ali prelazak na napredniju tehnologiju mogao bi povećati cijenu naredne Pro serije.

Iako je Apple prije samo nekoliko mjeseci predstavio iPhone 16 seriju, glasine o iPhone 17 i 18 već kruže internetom. U 2026. godini, Apple navodno planira da prvi put počne sa ugradnjom skupih 2 nm TSMC procesora, što bi moglo značajnije povećati cijenu budućih iPhone 18 Pro modela.

Prema korisniku @Jukanlosreve i njegove objave na Twitteru, prelazak sa 3 nm na 2 nm tehnologiju mogao bi Appleu povećati trošak po procesoru za čak 35 dolara – rast od 70 odsto, sa 50 na 85 dolara.

Ako Apple ne pokrije ovu razliku u cijeni, korisnici iPhone 18 Pro modela mogli bi platiti više. Kako bi zadržao pristupačnu cijenu iPhone modela koji ne pripadaju Pro seriji, očekuje se da će Apple nastaviti da koristi 3 nm procesore za te uređaje.

Ovaj napredak u proizvodnom procesu mogao bi povećati performanse i energetsku efikasnost 2 nm Apple A20 Pro čipa, uz potencijalno smanjenje njegove veličine. Teoretski, korisnici iPhone 18 Pro modela mogli bi dobiti bržu obradu podataka i duže trajanje baterije.

Pored 2 nm A20 Pro čipa, iPhone 18 Pro bi mogao imati Face ID senzor ispod ekrana. Ovo bi smanjilo ili čak eliminisalo Dynamic Island i doprinijelo elegantnijem prednjem izgledu uređaja.

Pored toga, najbolji iPhone modeli za 2026. godinu mogli bi dobiti širokougaonu kameru sa promjenljivim otvorom blende, što bi poboljšalo fokus, dubinu i bokeh efekte.

S obzirom na to da je potencijalno lansiranje iPhone 18 još dvije godine udaljeno, Apple planovi bi se do tada mogli promjeniti. Ako sve bude išlo prema očekivanjima, kompanija će vjerovatno najaviti ovu seriju na posebnom medijskom događaju u septembru 2026. godine. Do tada, ostaje neizvjesno da li će povećanje cijene za iPhone 18 Pro biti sigurno, ali je prema trenutnom stanju stvari, svakako izvjesno, prenosi “Kurir”.

Možda vas zanima

InternetTehno

WhatsApp se priprema za uvođenje korisničkih imena u 2026. godini

WhatsApp se priprema za uvođenje korisničkih imena u 2026. godini, a funkcija...

IstaknutoTehno

Apple izgubio tužbu, 36 miliona ljudi dobija pare

Apple će dugovati novac korisnicima u Velikoj Britaniji nakon što je u...

Tehno

Oko 600 zaposlenih u odjelu za vještačku inteligenciju kompanije Meta Platforms bit će otpušteno

Oko 600 zaposlenih u odjelu za vještačku inteligenciju kompanije Meta Platforms bit...

InternetIstaknutoTehno

Srušene brojne internetske stranice i aplikacije

Veliki broj popularnih internet stranica, aplikacija i onlajn igara prestao je da...

IstaknutoTehno

Windows 10 je zvanično mrtav! Šta sada?

Poslije deset godina, Windows 10 je zvanično ugašen. Microsoft je prekinuo podršku,...

Mobiteli

Samsung konačno uvodi funkciju koju korisnici traže godinama

Samsung planira da uvede dvostruki tap na poleđini telefona kao nativnu opciju...

MobiteliTehno

Iphone korisnici se žale: Novi iOS uništava telefon?

Apple je nakon završetka beta faze zvanično pustio iOS 26 za sve...

InternetIstaknutoTehno

BiH ima najsporiji internet u regionu – ko su lideri?

Dok region Zapadnog Balkana bilježi napredak u digitalnoj infrastrukturi, Bosna i Hercegovina...