Početna Svijet Iranski napadi zapalili Zaljev: Gori skladište goriva u Bahreinu

Iranski napadi zapalili Zaljev: Gori skladište goriva u Bahreinu

302

Na društvenim mrežama pojavila se snimka velikog požara u Bahreinu koji je izbio nakon iranskog napada na spremnike goriva. Video je objavio Nacionalni komunikacijski centar Bahreina, a na njemu se vidi kako se vatrogasci bore s velikim plamenom u skladištu goriva u Muharraqu, nakon što je objekt pogođen u iranskom napadu.

Ministarstvo unutarnjih poslova Bahreina ranije je saopćilo da su iranske snage jutros pogodile spremnike goriva u tom postrojenju u sjevernoj pokrajini kraljevine. Zbog gustog dima i mogućih opasnosti vlasti su upozorile stanovnike četiri obližnja grada i sela da ostanu u svojim domovima i zatvore prozore.

Tokom noći Iran je izveo nove napade na ciljeve u Iraku, Bahreinu i Omanu, što je izazvalo požare na više energetskih postrojenja i luka u regiji. U Iraku su zapaljena dva tankera u blizini južne luke Basra, zbog čega su vlasti obustavile rad naftnih terminala u zemlji. Većina članova posade je spašena, ali jedna osoba je poginula.

U Bahreinu je veliki požar izbio nakon što su iranske snage pogodile spremnike nafte i goriva u blizini međunarodne zračne luke. Dim je bio toliko gust da su vlasti pozvale stanovnike da zatvore prozore.

Vatrogasci u Omanu i dalje pokušavaju staviti pod kontrolu požar na spremnicima goriva nakon jučerašnjeg napada na luku Salalah. U međuvremenu je Oman naredio i evakuaciju brodova iz terminala za izvoz nafte kao mjeru opreza.

Napadi sugeriraju da Iran pokušava izazvati dugotrajan gospodarski šok u regiji. Iranska Revolucionarna garda upozorila je da su zapadne financijske institucije sada „legitimna meta“ nakon napada na jednu iransku banku.

Zbog pogoršanja sigurnosne situacije više međunarodnih banaka zatvorilo je svoje urede u državama Zaljeva. HSBC je zatvorio ured u Kataru, dok su Citi i Standard Chartered privremeno zatvorili urede u Dubaiju i zaposlenicima poručili da ostanu kod kuće.

Možda vas zanima

Tea Kovačević u Visokom osvojila prvi seniorski trofej u karijeri

Najbolja juniorka Evrope Tea Kovačević pobjednica je trećeg Međunarodnog ženskog teniskog turnira...

Ministar Hurtić u službenoj posjeti Kaknju: Podrška džematima i projektima koji unapređuju kvalitet života

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine dr. Sevlid Hurtić...

Gradonačelnik Ganić u Radovlju i Podvincima: Sjećanje koje ne blijedi

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić danas je prisustvovao 22. manifestaciji „Da se ne...

Honor lansirao Robot Phone sa kamerom koja prati svaki vaš pokret

Honorov novi „Robot Phone“ donosi neobičan sistem kamere sa motorizovanim stabilizatorom koji...

Šta se dešava s Mercatorom: Zašto trgovački gigant zatvara prodavnice širom zemlje i prodaje čak 50 nekretnina?!

Jedna od najvećih slovenskih kompanija i najpoznatijih trgovačkih grupacija u regiji –...

Evo koliko se zaista može zaraditi na OnlyFansu: Neki uzimaju vrtoglave cifre

OnlyFans je odavno prestao biti samo još jedna internet platforma. Za dio...

Švercer vozila iz BiH optužen za nedozvoljenu prodaju automobila, evo koliko je zaradio

Općinski sud u Goraždu potvrdio je optužnicu protiv Dž. J. zbog nedozvoljene...

Nakon nezgode u Semizovcu otkazani vozovi iz Sarajeva prema Visokom, Zenici i Maglaju

Iz Željeznica Federacije BiH (ŽFBiH) su izvjestili da su danas otkazani svi...