Početna Bosna i Hercegovina Islamska zajednica: Zajednički i brzo ćemo obnoviti Hadži Pašinu džamiju

Islamska zajednica: Zajednički i brzo ćemo obnoviti Hadži Pašinu džamiju

40

Medžlis Islamske zajednice (MIZ) Brčko danas je održao vanrednu sjednicu povodom požara u kojem je rano jutros izgorjela Hadži Pašina džamiji u ovom gradu, a sjednicom je predsjedavao muftija tuzlanski Vahid-ef. Fazlović.

Muftija Fazlović je članovima Izvršnog odbora, imamima i svim muslimanima u Brčkom prenio riječi podrške reisul-uleme Husein-ef. Kavazovića i spremnost Islamske zajednice da se zajednički i brzo obnovi Hadži Pašina džamija.

Na sjednici je istaknuto kako je požar na Hadži Pašinoj džamiji, i posljedice koje su nastale, duboko potresao muslimane i sve plemenite ljude ovog kraja. Hadži Pašina džamija je, pored svog funkcionalnog aspekta, imala izrazitu arhitektonsku vrijednost.

Izražen je čvrst stav da se sa obnovom ove džamije počne u najkraćem mogućem roku.

U izjavi za medije, nakon obilaska Hadži Pašine džamije, muftija Fazlović je naglasio da je poznato koliko su muslimani Brčkog, posebno iz obližnjih mahala, vezani za ovu džamiju.

„Danas smo uz njih, uz Medžlis Islamske zajednice Brčko, glavnog imama i naše imame. Želimo biti sa svima njima da lakše podnesu tegobu zbog posljedica požara na ovoj našoj džamiji. Zajednički ćemo i snažno pristupiti obnovi Hadži Pašine džamije, ako Bog da. Želim zahvaliti svima koji su sudjelovali u gašenju požara. Očekujemo da nadležni organi obave temeljit uviđaj i da utvrde uzroke koji su doveli do požara. Ne treba ni isticati koliko nam je to svima važno“, kazao je muftija Fazlović.

Glavni imam MIZ Brčko Mustafa-ef. Gobeljić je izrazio nadu da će ova lijepa džamija što prije biti obnovljena.

„Želim da se zahvalim institucijama lokalne vlasti, prije svega Vatrogasnoj jedinici Brčko distrikta i Policiji Brčko distrikta, koji su se odmah našli na licu mjesta i uložili maksimalne napore da se objekt spasi bar na onom nivou u kakvom se sada nalazi. Ohrabreni smo mnogobrojnim pozivima u kojima se iskazuje spremnost na solidarnost i pomoć. Prije svega od naših predstavnika sa viših nivoa Islamske zajednice, reisul-uleme Husein-ef. Kavazovića i muftije tuzlanskog Vahid-ef. Fazlovića, a onda su uslijedili pozivi podrške i solidarnosti sa raznih adresa tako da ćemo, uz Božju pomoć, vrlo brzo obnoviti našu Hadži Pašinu džamiju“, kazao je glavni imam Mustafa-ef. Gobeljić.

Hadži Pašina džamija je izgrađena u prvoj polovini 19. stoljeća sredstvima hadži Paše Mujkanovića, prognanika iz Šapca. Džamija je bila identična Dizdarija džamiji, koju je sagradio njegov brat hadži Dizdar Mujkanović u centru Brčkog. Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu bila je minirana i srušena, a obnovljena je 2011. godine.

Možda vas zanima

Sport

Vaso Bakočević šokantno nokautiran: Hrvatski borac na debiju jednim udarcem ugasio “Psiha”

Jedna od najvećih i najpopularnijih zvijezda regionalne borilačke scene, Vaso “Psycho” Bakočević,...

Smrtovnice

TOPALIĆ (Fehim) RAZIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

TOPALIĆ (Fehim) RAZIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

Sport

Tomislav Spahović poražen u Beogradu

Bosanskohercegovački MMA borac Tomislav Spahović upisao je poraz na FNC 31 priredbi...

Biznis

Neizvjesna sezona grijanja u Zenici nakon obustave proizvodnje u Željezari

Obustavom integralne proizvodnje, kao i problemi u poslovanju Nove Željezare Zenica lančane...

Smrtovnice

BURIĆ (Avdo) SENIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

BURIĆ (Avdo) SENIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

Bosna i Hercegovina

Tuga do neba: U Tešnju obavljena dženaza i ukop mališana stradalih u požaru u Beču

Porodicu Klokić iz Tešnja 18. maja pogodila je nezapamćena tragedija kada je...

Sport

Nakon velike drame PSG osvojio titulu prvaka Europe

Arsenal i PSG odigrali su veoma uzbudljivo finale u Budimpešti koje je...

IstaknutoVisoko

Sve veći interes za historiju i kulturu: Stotine učenika posjetile Zavičajni muzej Visoko

Zavičajni muzej Visoko bilježi značajan porast organizovanih školskih i edukativnih posjeta tokom...