Početna Svijet Ispred pritvorske jedinice mirno, očekuje se izlazak Šešelja

Ispred pritvorske jedinice mirno, očekuje se izlazak Šešelja

11

Sudsko vijeće Haškog tribunala prije dva dana je donijelo odluku da optuženik za ratne zločine i lider Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj bude privremeno pušten na slobodu u Srbiju radi liječenja.

Ipak, ispred pritvorske jedinice u Haagu gdje se nalazi Šešelj i jutros je mirno i svega nekoliko novinara prati njegov eventualni izlazak na slobodu.

Portparolka Haškog tribunala Magdalena Spalinska jučer je izjavila za Anadoliju da “trenutno traju pripreme za prebacivanje” Šešelja u Srbiju, zbog čega se u svakom momentu očekuje njegov izlazak na slobodu.

“Nemam informacije o tome kada bi Šešelj mogao biti prebačen u Srbiju. Trenutno traju pripreme za prebacivanje po jučerašnjem nalogu. Sekreterijat Haškog suda radi na tome da izvrši nalog koji je jučer donijelo Sudsko vijeće Haškog Tribunala, čim to praktično bude moguće”, potvrdila je portparolka Haškog tribunala.

Miljan Damjanović iz Srpske radikalne stranke rekao je jučer da se još uvijek ne zna kada će se Vojislav Šešelj, haški optuženik i predsjednik SRS, koji je zbog lošeg zdravstvenog stanja pušten na privremenu slobodu, vratiti u Srbiju, ali da je sigurno da će se lično obratiti na velikom skupu 15. novembra, u Beogradu.


Sudsko vijeće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju ove sedmice je zatražilo od Holandije i Srbije da se izjasne o mogućem privremenom puštanju na slobodu Vojislava Šešelja. Vlada Srbije nakon toga je dostavila Haškom tribunalu uslovne garancije za puštanje Šešelja.

Milovan Bojić, član ljekarskog konzilija koji je posjetio lidera SRS-a u Haagu, izjavio je da je zdravstveno stanje Šešelja ozbiljno i da postoje elementi “životne ugroženosti” i definitivne metastaze na jetri. Šešelju je prethodno dijagnosticiran i rak debelog crijeva.

Šešelj se 23. februara 2003. godine dobrovoljno predao Haškom tribunalu pod optužnicom za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja od 1991. do 1993. godine u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Vojvodini. Od tada se nalazi u Pritvorskoj jedinici u Haagu, a njegov predmet je i dalje u pretresnom postupku, koji je počeo 2007. godine. Završne riječi na suđenju Šešelju u Haškom tribunalu iznesene su u martu 2012. godine, a presuda do danas nije donesena.


Možda vas zanima

Crna HronikaIstaknuto

U naselju Bukvik kod Brčkog izbio požar ogromnih razmjera, ima povrijeđenih

U naselju Bukvik kod Brčkog izbio je požar ogromnih razmjera koji je...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Održana 16. redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko

Danas je održana 16. redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko, na kojoj su...

Bosna i HercegovinaVijesti

Za zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom 16,7 miliona KM

Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Federacije Bosne i...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

NAKON NAPADA U ŠKOLI: Faris Lemeš pokrenuo pitanje sigurnosti građana

Vijećnik Gradskog vijeća Visoko, Faris Lemeš, na 16. sjednici Gradskog vijeća podnio...

Visoko

POLICIJA U VISOKOM LIŠILA SLOBODE JEDNO LICE: Droga pronađena prilikom kontrole vozila

Dana 26.02.2026. godine, u 20,50 sati, u ulici Čajengradska, od strane službenika...

Bosna i HercegovinaVijesti

Sindikat i Uprava Nove željezare Zenica traže hitnu podršku vlasti svih nivoa

Radnici Nove Željezare Zenica započeli su jutros protest ispred upravne zgrade, s...

SportTenis

Alcaraz na putu da ruši Đokovićev rekord: Može li napraviti historijski niz?

„Carlosi, možeš li se barem jednom umoriti?“, upitao je Karen Khachanov Carlosa...