Početna Bosna i Hercegovina Itekako osjetan pad prodaje? “Cijene ne da divljaju, nego ih čovjek ne može upratiti”

Itekako osjetan pad prodaje? “Cijene ne da divljaju, nego ih čovjek ne može upratiti”

29

U Bosni i Hercegovini se nastavio bojkot trgovina, koji je zbog enormno visokih cijena životnih namirnica i njihovog nezaustavljivog rasta bio organizovan u petak, 14. februara.

Neformalna skupina građana BOJkot.ba, koja je na društvenim mrežama pokrenula akciju, saopćila je da je i ove sedmice odabran petak koji je većini stanovništva BiH prepoznatljiv kao dan totalnog bojkota. To je treći po redu, a zanimljivo je da su isti dan trgovci poslali spisak dogovorenih artikala za peti krug projekta Zaključane cijene sa više od 50 proizvoda.

U petom valu projekta zaključanih cijena dogovoren je spisak od 65 prehrambenih i higijenskih proizvoda za koje je cijena snižena i zaključana.

Pad prodaje
– Cijene će, u odnosu na trenutne, biti niže od 17 do 23 posto. To će omogućiti kupcima uštedu od oko 60 KM, kažu iz Ministarstva trgovine FBiH.

No, vratimo se bojkotu. Kao i prethodna dva petka, u trgovinama je bilo kupaca, ali ni približno koliko ostalim danima, u šta se uvjerila i naša novinarska ekipa. U radnjama smo zatekli uglavnom penzionere, ali i one koji su, kako nam kažu, došli samo da kupe hljeb i ništa više. A radnice marketa ističu da je itekako bio osjetan pad prodaje.

“No, to i ne čudi s obzirom na visoke cijene”, kaže nam E. M, kojeg smo sreli na ulazu u prodavnicu.

Došao je samo da vidi kada će prodavnice dobiti spisak sa zaključanim cijenama, jer i to mu je, tvrdi, ušteda.

– Naravno da podržavam bojkot, jer cijene ne da divljaju, nego ih čovjek ne može upratiti, kaže on.

Bojkot u susjedstvu
I u Hrvatskoj je na inicijativu platforme “Halo, inspektore” u petak održan cjelodnevni bojkot trgovina, koji je ovaj put na poziv srednjoškolaca obuhvatio i pekare i sve pekarske proizvode.

Index je obišao nekoliko pekara u Zagrebu i objavio da je broj kupaca bio prilično smanjen. Iz te platforme procjenjuju da su trgovci zbog bojkota do sada izgubili više od 100 miliona eura.

U Srbiji je u petak počeo petodnevni bojkot. Na to su se odlučili nakon rezultata prethodnog bojkota – zabilježen je pad od 37 posto prihoda, nakon čega je upućen poziv trgovcima, dobavljačima i državi da urade nešto konkretno. Pošto je izostala reakcija, uslijedio je poziv na petodnevni bojkot.

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Novo pravilo na crnogorskom primorju, kazne do 500 eura

Nova uredba predviđa novčane kazne za turiste i građane koji se u...

Sport

Haris Tabaković će sve dati da ostvari san i zaigra na Mundijalu

Cijenjeni njemački novinar Florian Plettenberg objavio je danas na “X” da je...

Visoko

Isplaćena druga rata boračkih stipendija za 1.327 korisnika

Vlada Zeničko-dobojskog kantona osigurala je sredstva i izvršila isplatu druge rate stipendija...

IstaknutoSportVisoko

RK Bosna Visoko protiv Izviđača igra ključnu utakmicu za opstanak

Pred rukometašima Bosne Visoko Ekoenergija nalazi se jedna od najvažnijih utakmica sezone....

Bosna i HercegovinaVijesti

Amidžić nakon urušavanja mosta: Po šesti put pokušavamo otvoriti novi GP Gradiška

Ministar finansija Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić oglasio se na društvenim mrežama...

Magazin

Jakov Jozinović u rekordnom roku rasprodao Beogradsku arenu

Jakov Jozinović je, nakon deset rasprodanih koncerata u beogradskom Sava Centru, za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ugrađena totalna proteza kuka trudnici u osmom mjesecu trudnoće

Zahvaljujući timskom radu ljekara Klinike za ortopediju i traumatologiju i Klinike za...

Crna HronikaIstaknuto

Nakon porodične tragedije u Kiseljaku ostali muk, tuga i prazna kuća

Kiseljak je danas obavijen tugom i tišinom nakon što je mještane, ali...