Početna Bosna i Hercegovina IZ APOTEKA U HRVATSKOJ SE HITNO POVLAČE DVA LIJEKA: “OBAVEZNO PRIJAVITE SVAKU NUSPOJAVU!”

IZ APOTEKA U HRVATSKOJ SE HITNO POVLAČE DVA LIJEKA: “OBAVEZNO PRIJAVITE SVAKU NUSPOJAVU!”

31

Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) objavila je da se povlači serija lijekova Infusol otopina za infuziju i Manitol 10% + elektroliti HZTM otopina za infuziju. Njihovu obavijest prenosimo u cijelosti.

“Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu (HZTM), nositelj odobrenja za lijekove Infusol otopina za infuziju i Manitol 10% + elektroliti HZTM otopina za infuziju, u suradnji s Agencijom za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) provodi povlačenje serija 1030223 i 1040223 lijeka Infusol otopina za infuziju te povlačenje serija 1071030, 1072030, 1073030, 1174100, 1175100, 1176100, 1040321, 1050321 i 1060321 lijeka Manitol 10% + elektroliti HZTM otopina za infuziju. Povlačenje se provodi do nivoa bolničkih apoteka.


Navedeni postupak povlačenja provodi se temeljem sumnje u neispravnosti u kakvoći koja se odnosi na prisutnost spoja 2-merkaptobenzimidazol (2-MBI) iznad dozvoljene granice kada se navedeni lijekovi koriste u maksimalnim dozvoljenim dnevnim dozama. Nisu zaprimljene sumnje na nuspojave povezane s predmetnim serijama lijekova.

Na tržištu Republike Hrvatske u prometu su dostupne druge serije predmetnih lijekova koje nisu zahvaćene ovom neispravnošću, stoga povlačenje navedenih serija lijekova ne ugrožava redovnu opskrbu tržišta.

Podsjećamo da su zdravstveni radnici obvezni prijaviti HALMED-u svaku nuspojavu lijeka, kao i neispravnost u kakvoći lijeka. Pacijenti koji su razvili neku nuspojavu na lijek također mogu nuspojavu prijaviti direktno HALMED-u, uz preporuku da se za svaku nuspojavu koju zapaze obrate svom liječniku ili ljekarniku radi savjetovanja o načinu nastavka terapije”, navode iz HALEMD-a.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Mladi bh. matematičari osvojili Balkan, vratili se sa dvije zlatne i tri srebrne medalje

Na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi 2026, održanoj od 3. do 8. maja u...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK pokreće najveću izbornu reformu: Šta se mijenja na biračkim mjestima

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine najavila je početak uvođenja novih izbornih...

Sport

Kerim Alajbegović je najbolji debitant austrijske Bundeslige!

Mladi bosanskohercegovački fudbaler Kerim Alajbegović dobio je veliko priznanje nakon sjajne sezone...

Grad Visoko / Foto: visokoin.com
VijestiVisoko

U Visokom pretežno oblačno vrijeme

U Bosni i Hercegovini prijepodne pretežno oblačno vrijeme sa kišom. U drugoj...

Bosna i HercegovinaCrna HronikaVijesti

Amiru Pašiću Faći pritvor produžen za još dva mjeseca

Na prijedlog Tužilaštva Kantona Sarajevo, Općinski sud u Sarajevu je za još...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Drama u Kaknju: Oštećen gromobran koji u sebi ima radioaktivni sadržaj

U Kaknju se odvijala prava drama kada je uslijed rušenja zgrade došlo...

Visoko

Visoko ugostilo učenike i profesore iz Istanbula

Gradonačelnik Mirza Ganić danas je imao čast ugostiti 25 učenika i profesora...

Crna HronikaVisoko

Visoko: Uhapšen muškarac zbog posjedovanja droge

Dana 07.05.2026. godine, u 02,40 sati, u mjestu Dobrinje, od strane službenika...