Početna Bosna i Hercegovina Izetbegović: Dali smo ogromne žrtve za slobodu i nezavisnost

Izetbegović: Dali smo ogromne žrtve za slobodu i nezavisnost

8

Povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine delegacije svih nivoa vlasti danas su učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na Šehidskom mezarju Kovači u Sarajevu odale počast šehidima i prvom predsjedniku BiH Aliji izetbegoviću.

Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, nakon što je položio cvijeće na Kovačima, svim građanima BiH čestitao je, kako je naglasio ovaj veliki dan, Dan nezavisnosti.

“Dan nezavisnosti, je dan kada smo vratili suverenitet naše domovine. Nažalost, BiH je nakon toga izložena jednom brutalnom napadu koji je kulminirao genocidom. Dali smo ogromne žrtve za tu slobodu, za nezavisnost i to nas još više obavezuje da u vremenu koje je pred nama u potpunosti ispunimo ono što smo tog 1. marta 1992. zaokružili kao referendumsko pitanje”, istakao je Izetbegović.


Naglasio je da “smo mi za nezavisnu BiH, državu ravnopravnih građana i naroda koji žive u njoj, protiv diskriminacije, nepravde, ta jednakost svakog čovjeka na svakom pedlju ove zemlje”, poručio je Izetbegović.

Govorio je i o ulozi Alije Izetbegovića u referendumskom procesu kazavši da se trebamo sjetiti onoga što je kazao Richard Holbrook, “da nije bilo Alije Izetbegovića ne bi bilo BiH”.

“Ja mislim da je to nepotpuno. Da nije bilo 200.000 hrabrih boraca koji su vjerovali rahmetli Aliji Izetbegoviću ne bi bilo BiH. On je bio neosporni lider, pridobio je srca ljudi”, pojasnio je Izetbegović.

Podsjetio je da tada nije bilo alternative jer je tada “alternativa bila da se BiH podijeli, da se njeni narodi podijele u dvije vojske koje bi međusobno ratovale”.

“Ovako smo platili veliku cijenu, ali smo izborili nezavisnost”, dodao je Izetbegović.


Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Vozači sankcionisani zbog opasnog divljanja vozilima u centru Visokog

Iz izvora bliskih MUP-a Zeničko-dobojskog kantona, portal Visokoin.com saznaje da su vozači...

IstaknutoSport

FK Željezničar predstavio novog trenera Slavišu Stojanovića

Srbijanski stručnjak, koji je tokom ljeta sa slovenačkim Koprom gostovao na Grbavici...

Bosna i HercegovinaVijesti

Zemljotres u Bugojnu, građani prijavljuju snažno podrhtavanje tla

Večeras je područje Bugojna pogodio zemljotres, o čemu je izvijestila stranica EMSC....

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vatrogasac koji je ušao u ledenu Drinu: Samo sam radio svoj posao

Adrenalin je odradio svoje, rekao je vatrogasac Rade Šakotić nakon nesvakidašnje intervencije...

Bosna i HercegovinaVijesti

Sve manje hrane s domaćih njiva: Pad proizvodnje u FBiH

U 2025. godini u Federaciji Bosne i Hercegovine ostvarena proizvodnja kukuruza-zrna iznosi...

BiznisIstaknuto

Safudin Čengić više nije direktor Centrotransa: Promjene u velikoj bh. kompaniji

Na nedavnoj sjednici Nadzornog odbora imenovan je novi direktor vodeće domaće prevozničke...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vodostaj Drine dostigao kotu vanredne odbrane od poplava

Vodostaj rijeke Drine u Semberiji dostigao je kotu vanredne odbrane od poplava...

BiznisIstaknuto

Bičakčić: Izgradnja novog gasovoda najvažniji projekat i najveća investicija u 2026. godini

Izgradnja južne interkonekcije za snabdijevanje Bosne i Hercegovine zemnim gasom je najvažniji...