Početna Svijet Izrael i Hamas pristali na prekid vatre u Gazi i povratak talaca

Izrael i Hamas pristali na prekid vatre u Gazi i povratak talaca

118

Izrael i Hamas potvrdili su dogovor o dugo očekivanom prekidu vatre i sporazumu o taocima, prvoj fazi plana američkog predsjednika Donalda Trumpa za okončanje rata u Gazi u kojem je ubijeno više od 67.000 Palestinaca i koji je preoblikovao Bliski istok.

Samo dan nakon druge godišnjice Hamasovog napada koji je pokrenuo razorni izraelski napad na Gazu, indirektni razgovori u Egiptu rezultirali su dogovorom o početnoj fazi Trumpovog okvira od 20 tačaka za uspostavljanje mira u palestinskoj enklavi.

Sporazum, ako se u potpunosti provede, zbližio bi dvije strane više od bilo kojeg prethodnog napora da se zaustavi rat koji se razvio u regionalni sukob, uvlačeći zemlje poput Irana, Jemena i Libana, produbio međunarodnu izolaciju Izraela i preoblikovao Bliski istok.

“Vrlo sam ponosan što mogu objaviti da su Izrael i Hamas potpisali prvu fazu našeg mirovnog plana”, rekao je Trump na Truth Socialu.


“To znači da će svi taoci vrlo brzo biti pušteni, a Izrael će povući svoje trupe na dogovorenu liniju kao prve korake prema snažnom, trajnom i vječnom miru”, dodao je Trump.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da će danas sazvati svoju vladu kako bi odobrio sporazum.

“Odobrenjem prve faze plana, svi naši taoci bit će vraćeni kući”, rekao je u izjavi, dodajući da je to “diplomatski uspjeh i nacionalna i moralna pobjeda za Državu Izrael“.

Hamas je potvrdio da je postigao sporazum o okončanju rata, navodeći da sporazum uključuje izraelsko povlačenje iz enklave i razmjenu talaca i zarobljenika.

“Potvrđujemo da žrtve našeg naroda neće biti uzaludne i da ćemo ostati vjerni svom obećanju – nikada nećemo napustiti nacionalna prava našeg naroda dok se ne postignu sloboda, neovisnost i samoodređenje”, naveo je Hamas.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Zatvoren dio autoceste A-1 kod Zenice, velike gužve na granicama BiH

Zbog redovnog servisa tunela Hum, Pečuj, Ričice i Klopče od 8 sati...

Bosna i HercegovinaVijesti

Besplatan Wi-Fi stiže u 116 opština i gradova širom BiH

U Banjoj Luci je danas zvanično obilježen početak uspostavljanja besplatnih javnih Wi-Fi...

IstaknutoMagazin

Živi za 350 eura mjesečno u “raju”: Stan s bazenom i ručak za euro

Dok inflacija širom svijeta i dalje raste i sve više opterećuje kućne...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Neobičan model poslovanja: Desetine firmi u BiH zarađuju milione bez zaposlenih

U Bosni i Hercegovini sve češće se pojavljuje neobičan poslovni fenomen –...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Advokat Omerović: Zabrane prilaska ne spašavaju živote, sistem zakazao

Dok se nakon svakog novog femicida javnost ponovo pita da li su...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Mladi bh. matematičari osvojili Balkan, vratili se sa dvije zlatne i tri srebrne medalje

Na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi 2026, održanoj od 3. do 8. maja u...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK pokreće najveću izbornu reformu: Šta se mijenja na biračkim mjestima

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine najavila je početak uvođenja novih izbornih...

Sport

Kerim Alajbegović je najbolji debitant austrijske Bundeslige!

Mladi bosanskohercegovački fudbaler Kerim Alajbegović dobio je veliko priznanje nakon sjajne sezone...