Početna Bosna i Hercegovina Crna Hronika Izvlačili posječena stabla na Bijambarama preko stećaka

Izvlačili posječena stabla na Bijambarama preko stećaka

21

U Zaštićenom području Bijambare jutros su izvlačili posječena stabla preko stećaka.

Kako se vidi na fotografijama koje je Raport dobio, posječena stabla su izvlačena iz šume i to na prostor na kojem se nalaze stećci.

Kontaktirali smo direktora JU Zaštićena prirodna područja KS Asada Jaleškovića.

On nam je kazao da je jutros upoznat s problemom te nam pojasnio da sječu vrši preduzeće Sarajevo-šume.

“Upoznat sam s tim, ono što je bitno istaći jeste da naša javna ustanova ne vrši sanitarnu sječu. Mi upravljamo, a sanitarnu sječu rade Sarajevo-šume. Sjeku se stablja koja su oboljela ili zaražena. Neodgovornost pojedinca je utjecala da se na onaj način desi, da se balvani izvlače onako i preko stećaka”, navodi Jalešković.


On dodaje da je od glavnog nadzornika po hitnom postupku tražio da se uputi ošto upozorenje Sarajevo-šumama.

“Mi ćemo uputiti jasno upozorenje, pa i preko inspekcije, da se vodi računa kako se izvlača stabla”, naveo je on i pojasnio da su se jutros sjekla stabla koja su zaražena.

“U Zaštićenim prirodnim područjima nema nikakve druge sječe osim sanitarne. I ona podrazumjeva uklanjanje stabala koja su zaražena, u ovom slučaju od podkornjaka, da se ne bi širila zaraza dalje. Ali ovo se ne smije dešavati”, zaključio je direktor.


Možda vas zanima

Crna HronikaIstaknuto

Pretresi na području Olova i Vareša, uhapšene tri osobe

Policijski službenici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona (MUP ZDK) danas...

Sport

Rasprodate ulaznice putem FIFA portala za navijače Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu

Nogometni savez Bosne i Hercegovine obavijestio je javnost da su rasprodate sve...

Bosna i HercegovinaVijesti

Poskupljuje plin u Federaciji BiH

Energoinvest je uputio Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije zahtjev za davanje...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Čelična industrija u BiH pred gašenjem: Nova Željezara Zenica ima sirovina za još samo 20 dana

Sindikat metalaca Federacije Bosne i Hercegovine i Sindikat Nove željezare Zenica upozorili...

Bosna i HercegovinaVijesti

U Banju Luku stiže sin američkog predsjednika

Sin američkog predsjednika Donald Tramp Džunior (Trump Jr.) dolazi sutra u Banju...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Sejo Brajlović odustao od puta na SP i donirao 10.000 KM djeci sveštenika

Najpopularniji bh. ugostitelj Sejo Brajlović donirao je 10.000 KM za djecu sveštenika...

BiznisVijesti

Cijene goriva konstantno rastu: Na nekim pumpama 4 KM

Cijene goriva u Republici Srpskoj konstantno rastu, a na jednoj pumpi u...

InternetTehno

Meta i Ray-Ban predstavili nove pametne naočare za dioptriju (VIDEO)

Meta širi ponudu svojih pametnih naočara, a novi Ray-Ban modeli namijenjeni su...