Početna Biznis Izvoz tekstilne industrije povećan za 11 posto

Izvoz tekstilne industrije povećan za 11 posto

31

Izvoz tekstilne industrije BiH u šest mjeseci iznosio je 739,6 miliona KM i veći je za 71,4 miliona KM ili 11 posto u odnosu na isti period prošle godine.

BiH najviše izvozi obuću i dijelove za obuću, dok su najznačajniji izvozni partneri i dalje zemlje EU. Najviše se izvozi u Italiju, a povećan je izvoz i prema Njemačkoj, pokazuje analiza Spoljnotrgovinske komore BiH.

U prvih šest mjeseci u odnosu na isti period lani u BiH je uvezeno tekstilnih proizvoda i sirovina za tekstilnu industriju u vrijednosti od 941,8 miliona KM, što je više za 122,1 milion KM ili 15 posto.

Uvoz tekstilne industrije u prvom polugodištu povećan je zbog povećanja uvoza pamuka, vate, prostirača, odjeće i obuće.

Vrijednosno najznačajniji uvozni proizvodi su odjeća, obuća i dijelovi za odjeću i obuću.

Uvezeno je obuće i dijelova u ukupnoj vrijednosti od 154,5 miliona KM, što je za 6,7 miliona KM ili pet posto više u odnosu na prvih šest mjeseci prošle godine.

Najznačajniji uvozni partner je Italija, a uvoz je povećan i iz Srbije i Njemačke.

U prvom polugodištu uvezeno je odjeće i dijelova u ukupnoj vrijednosti od 153,3 miliona KM, što je za 40,8 miliona KM ili 36 posto više u odnosu na isti period lani.

Najviše odjeće uvezeno je iz Hrvatske i Turske, ali je uvoz povećan i iz ostalih tržišta.

Možda vas zanima

IstaknutoSport

Amar Osim o nastupu Zmajeva: Matematički smo u igri, ali ovako ne možemo daleko

Remi Bosne i Hercegovine protiv Kanade (1:1) u prvom kolu Svjetskog prvenstva...

Grad Visoko / Foto: Visokoin.com
Bosna i HercegovinaVijesti

Sunčan i topao vikend pred nama: Temperature do 32 stepena

U Bosni i Hercegovini danas se očekuje sunčano vrijeme uz malu do...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bruceloza se ubrzano širi u BiH, podaci su alarmantni

Bruceloza se posljednjih mjeseci širi među stanovnicima u FBiH, a najviše slučajeva...

Sport

Barbarez nakon remija na otvaranju prvenstva: Zaslužen bod, imamo jasan cilj

Selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, Sergej Barbarez, izrazio je zadovoljstvo osvojenim...

IstaknutoSport

Vodili pa remizirali s Kanadom: Bod za nadu u drugi krug

Reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je protiv Kanade u prvom kolu Svjetskog...

InternetIstaknuto

Šta se dešava? Facebook, Instagram i Messenger trenutno ne rade

Korisnici širom Bosne i Hercegovine, ali i u svijetu od poslijepodnevnih sati...

Crna HronikaSvijet

Horor na auto-putu u Mađarskoj, osam poginulih

Najmanje osam osoba izgubilo je život u dvije povezane saobraćajne nesreće koje...

Visoko

Ministarstvo finansija ZDK okupilo predstavnike kantonalnih ministarstava finansija: Programsko budžetiranje ključna tema sastanka

Ministarstvo finansija Zeničko-dobojskog kantona organizovalo je u Zenici sastanak predstavnika kantonalnih ministarstava...